Redakce mohou zdarma využít nástrojů pro zvýšení čtenosti zpráv

středa, 25. května 2022, 07:10 Tisk, Internet & Mobil, Aktuality MediaGuru

Česko.Dgital a NFNZ připravily pro redakce zdarma k využití dva nástroje, které mohou přispět k navýšení zájmu mladých lidi o sledovanost zpravodajství.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Komunita Česko.Digital spolu s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ) hledají řešení pro média, jak čelit poklesu lidí sledujících zpravodajství. Z roční spolupráce vznikly dva prototypy, které teď dávají zdarma redakcím k dispozici.

Výzkum agentury Median, který hledání nových cest ke sledování zpravodajství předcházel, ukázal, že více než třetina Čechů ve věku 15 až 79 let nesleduje zprávy. Jedná se převážně o mladé lidi se silnou nedůvěrou k médiím, kteří se dají rozdělit na „mladé a politicky neangažované“ z větších měst a o trochu starší „zcela apatické“ se zájmem o bulvár z malých a menších měst a obcí.

Newsie pro mladé a politicky neangažované

Pro skupinu nazvanou „mladí a politicky neangažovaní“ byla navržena technologie Newsie. Jedná se o zábavné zpravodajství na bázi interakce s chatbotem, tj. programem určeným k automatizované komunikaci s lidmi. „Mladí a politicky neangažovaní“ jsou sice velkými konzumenty internetu, ale ten pro ně není zdrojem informací. Masivně používají sociální sítě a video platformy. Chatbot pomůže podle předem zvolených časových a zájmových preferencí uživatelům vybrat zprávy, které chtějí odebírat. Nástroj pracuje s psychologií sdílení – pomocí různých kvízů motivuje uživatele ke sbírání bodů a k umístění výsledků na sociální sítě. Využití chatbota má přinášet výhody i samotným redakcím: získají nové čtenáře, specifická data o jejich preferencích i přehled o čtenosti článků.

Chatbot Newsie, zdroj: NFNZ

Chatbot Newsie, zdroj: NFNZ

Témata pod lupou – témata od čtenářů

Nástroj Témata pod lupou cílí na čtenáře bulvárních médií, kteří zpravodajské weby navštěvují podprůměrně, přesto často touží něco ve svém okolí změnit a být vidět a slyšet. Redakce díky tomuto nástroji zjistí, co jejich čtenáři považují za důležité. Prototyp je založen na sběru lokálních podnětů. Čtenáři sami navrhují témata, která jsou podle nich v médiích opomíjená. Sběr témat probíhá v online i offline médiích, na sociálních sítích, webových stránkách obcí a přímo v platformě Témata pod lupou.

Témata pod lupou, zdroj: NFNZ

Témata pod lupou, zdroj: NFNZ

Tým projektu Inovace zpravodajského storytellingu vypracoval pilotní studie, která popisuje nasazení obou prototypů. Výsledky projektu jsou zdarma k dispozici ke stažení na platformě GitHub.

Zájemci se mohou obracet na info@nfnz.cz

Jak zvýšit zájem o konzumaci zpravodajství? NFNZ má tři projekty

pondělí 6. prosince 2021

-mav-