Marketplaces v Česku rostou, nabízejí nové příležitosti

pondělí, 20. června 2022, 07:30 Marketing, Retail, Výzkum MediaGuru

Marketplaces mají ve světě silné postavení, v Česku však jejich obliba také rychle stoupá. Pro firmy nabízejí nové příležitosti.

úvodní prezentace Davida Cikánka z Expanda, zdroj: MediaGuru.cz

úvodní prezentace Davida Cikánka z Expanda, zdroj: MediaGuru.cz

Obliba marketplaces rychle stoupá. V Česku se po nich zvyšuje poptávka a čím dál více firem se je rozhodla do svého portfolia zakomponovat. Pro firmy nabízejí příležitosti jako například získání nových zákazníků, zvýšení prodejů nebo také snadný vstup na zahraniční trh. Nejnovější trendy ve světe marketplaces zazněly v minulém týdnu na 7.ročníku konference Eshopista.

Ve světě dělají marketplaces dvě třetiny byznysu. To, že v Česku také zažíváme vzestup marketplaces, potvrdil na konferenci Petr Bena, místopředseda představenstva Alzy. Zároveň spatřuje významnost vstupu českých firem na marketplaces kvůli konkurenčnímu prostředí, které souvisí s firem jako Kaufland nebo Allegro na český trh s marketplaces. „E-commercový trh v Čechách se příští dva roky velmi zásadně promění, protože pokud se s akvizicí Mallu skupinou Allegro do Čech nastěhuje půlka polské e-commerce, tak to samozřejmě znamená dramaticky zvýšenou konkurenci pro české e-shopy,“ myslí si.

Jednou z největších příležitostí marketplaces podle řečníků na konferenci je možnost expandovat na zahraniční trhy. Většina největších společností, která internetová tržiště využívají, se budou v budoucnu snažit dostat na celosvětové trhy a exportovat zboží ven. „Oni potřebují vyrůst z té svojí země a dokázat, že to umí i venku, a to je ta největší výzva, kterou teď uvidíme,“ zmínil David Cikánek, head od sales Expando.

Růst marketplaces podle prezentace Petra Hušky z Heureky, zdroj: MediaGuru.cz

Růst marketplaces podle prezentace Petra Hušky z Heureky, zdroj: MediaGuru.cz

Jednou z nejvýznamnějších společností s internetovým tržištěm neboli marketplaces je Amazon, který s tímto druhem obchodu začal před více než 20 lety. Možné ohrožení Amazonu vidí David Cikánek od Walmartu, který má díky husté síti prodejen pokryté celé Spojené státy. „Téměř každý Američan má Wallmart na dosah, to znamená že do několika mil má 90 % Američanů Wallmart, a to je ta největší zbraň, kterou má Wallmart proti Amazonu,“ vysvětluje.

Vstup na marketplaces plánují také další firmy

Podle výzkumu společnosti Acomware čím dál více firem plánuje zakomponovat marketplaces do svého podnikání. Do výzkumu bylo zapojeno 50 respondentů z nichž 34 % prodává přes marketplaces. „Z těch 34 % více než 60 % respondentů odpovědělo, že marketplaces jim tvoří cca 10 % z celkového obratu,“ uvedl Dušan Smoljak, head of Consulting Acomware. „V Americe je podíl více než 40 %, například v Německu tvoří Amazon dokonce 52 % a více. Je vidět, že v zahraničí jsou před námi a máme co dohánět,“ popsal. Co se týká spontánní znalosti marketplaces v Česku, tak na prvním místě stojí Alza, na druhém Mall a na třetím Heureka.

Velký podíl z těch, kteří na marketplaces zatím nepůsobí, tak podle výzkumu brzy učiní. „Z těch, kteří odpovídali, že na marketplaces zatím nepůsobí, skoro 60 % tvrdí, že velmi brzy začne, 27 % zatím ne, ale do budoucna to zvažuje. Jen 4 % vůbec o marketplaces neuvažují,“ dodal Dušan Smoljak. Největším motivátorem je podle výzkumu zvýšení prodejů, získání nových zákazníků, podpora značky e-shopu nebo také vstup na zahraniční trh.

Z výzkumu vyplynuly také možné překážky vstupu na marketplaces. Podle Dušana Smoljaka nejvíce rezonovala nižší marže kvůli vysoké provizi, která ale bývá vynahrazena marketingovou propagací. „Respondenti také uváděli, že se bojí ztráty know how, a to ve smyslu toho, že třetí straně poskytují data a ta může potom data zneužít, případně jejich produkt zkopírovat,“ poukázal. Dalším blokem se ukázaly být například technologické požadavky a administrace celého marketplacu.

Výzkum společnosti Acomware, zdroj: MediaGuru.cz

Výzkum společnosti Acomware, zdroj: MediaGuru.cz

Jednoduchost nakupování je pro zákazníka klíčová

„Hodně zákazníků ani neví, že nakupuje na marketplacu. Je zajímá jednoduchost nakupování, to pohodlí,“ zmínil Petr Hušek, team leader z Heureky. Klíčová je pro zákazníky také bezpečnost a rychlost jejich nákupu, stejně tak významná je šířka sortimentu nebo zákaznická podpora.

Marketplace není nepřítel, je to příležitost.

Petr Hušek

Průzkum Heureky prezentovaný na konferenci Eshopista, zdroj: MediaGuru.cz

Průzkum Heureky prezentovaný na konferenci Eshopista, zdroj: MediaGuru.cz

-tšl-