Procházkovo vítezství může zvýšit zájem značek o bojové sporty

čtvrtek, 16. června 2022, 16:30 Marketing MediaGuru

Mezinárodní úspěch Jiřího Procházky by mohl změnit vnímání bojových sportů a přitáhnout zájem značek, píše Adéla Vašíčková.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Je to pár dní, co se český MMA zápasník Jiří Procházka stal šampionem prestižní organizace UFC. Jako vůbec první Čech v historii. Hlavní česká sportovní média úspěchu věnovala titulní strany, tisíce fanoušků Procházku vítaly v jeho rodném Brně a dá se očekávat, že po nevídaném úspěchu se teď o něj „poperou“ i české a globální značky. 

Procházka mezi TOP influencery

České firmy dosud byly, co se týká sponzoringu bojových sportů, zdrženlivé. Výjimkou byly snad jen sázkové kanceláře anebo značky, jejichž manažeři mají MMA sami v oblibě. Důvodem jsou především negativní konotace, které si s sebou bojové sporty nesou. Potvrdil mi to i Matěj Kretík, manažer Jiřího Procházky, podle kterého v České republice stále převažuje vnímání MMA jako krvavého sportu. To se odráží i v ochotě firem podporovat MMA.

Právě mezinárodní úspěch Procházky by to teď mohl změnit. Vítězství totiž jeho popularitu okamžitě vystřelilo. Procházka se stal zajímavým nejen pro MMA komunitu, ale i pro lidi mimo ní. Po titulovém zápase se na jeho instagramovém účtu zvýšil počet sledujících téměř o sto tisíc na aktuálních 576 tisíc. Ještě před rokem jich přitom bylo „jen“ 250 tisíc. Ti všichni teď budou sledovat, jaké nosí oblečení, co řídí za auto, kde trénuje, co nakupuje. Bude pod drobnohledem. A to je ideální příležitost k navázaní spolupráce. Firmy by zároveň mohly využít i fakt, že s Procházkou nejsou na rozdíl od jiných slavných MMA zápasníků spojeny žádné kontroverze, vyhýbá se bulváru a jde čistě sportovní cestou.

Procházka má navíc slušný potenciál prorazit i v zahraničí. Díky partnerství s profesionální globální agenturou Paradigm Sports, která je podle Kretíka pravou rukou Procházkova týmu i u nás v Česku, má zápasník už teď globální spolupráce se sázkovou kanceláři Bet online a brokerem XTB. Stejná agentura navíc zastupuje i nejznámějšího MMA zápasníka Conora McGregora. Ten mimochodem Procházkovi k jeho vítězství osobně gratuloval na svém Twitteru, na což pak upozornila také některá sportovní média. I to významně pomohlo ke zviditelnění tohoto sportovního úspěchu.

Jiří Procházka má nyní šanci posunout se do první ligy českých influencerů. Jestli se mu svůj potenciál povede naplnit, bude do značné míry záviset na tom, jak ke spolupráci se značkami přistoupí. Určitě by neměl kývnout na každou nabídku, kterou dostane. Optimální ale samozřejmě není ani odmítnout úplně všechny. Při výběru by si měl počkat na značky, ke kterým má vztah a dlouhodobá spolupráce s nimi mu bude dávat smysl. Pokud si zvolí špatně, může si tím zavřít cestu k případným dalším nabídkám. Právě dlouhodobost je i podle Kretíka to, na čem Procházka při výběru spoluprací staví. Od firem chce slyšet detaily a vybírá si značky, které přistupují ke své práci stejně profesionálně jako on k tréninku, boji a životu obecně.

Nové nabídky na spolupráce už Procházkovi leží na stole

Na českém trhu Procházka aktuálně spolupracuje například se sázkovou kanceláří Fortuna nebo výrobcem müsli Mixit. Na jeho úspěch ale okamžitě reagují i další značky a podle Kretíka má zápasník už teď na stole několik nabídek na nové spolupráce.

Stejně jako on by ale i firmy měly vzájemnou spolupráci důkladně zvážit. Procházka působí autenticky a přímočaře a takové by mělo být i případné spojení se značkou. Mělo by vycházet ze společných hodnot. Všeobecně by pak značky měly nad spolupracemi s influencery přemýšlet v dlouhodobějším horizontu. Partnerství pak bude uvěřitelnější a značka se může stát součástí jedinečného příběhu. Tento přístup však často v praxi naráží na to, že vycházející hvězdy nejsou pro marketing zavedených značek dostatečně atraktivní. Sám Procházka takhle před rokem řešil možnou spolupráci s velkou mezinárodní firmou. Ta ji nakonec odmítla s tím, že pro ni není dost známý. Připravila se tak o možnost získat za rozumné peníze zajímavou osobnost a teď společně slavit velký sportovní úspěch. Firmy by proto neměly přehlížet mladé talenty, protože když si to správně sedne, může to být v budoucnu trefa do černého.

Adéla Vašíčková

Autorka textu: Adéla Vašíčková, Head of Influencer Marketing, Publicis Groupe