Twitter experimentuje s algoritmy na řazení obsahu

neděle, 5. června 2022, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Každý uživatel sociální sítě by si mohl nastavit, podle jakých kritérií mu má Twitter sestavovat timeline. Takový je alespoň teoretický důsledek jednoho raného testování.

Zdroj: Twitter

Zdroj: Twitter

Takovou iniciativu by Elon Musk, zřejmě budoucí vlastník sociální sítě Twitter, s nejvyšší pravděpodobností olajkoval. Jak upozornila reverzní inženýrka Jane Manchun Wangová, vývojáři mikroblogovací služby experimentují s funkcí obsahové kontroly. Podle interpretace Wangové by to znamenalo, že by si uživatelé de facto mohli zvolit svůj vlastní algoritmus a kritéria pro to, jakým způsobem jim má Twitter řadit kanál příspěvků a doporučovat obsah.

Zjištění Wangové je relevantní z minimálně dalších dvou důvodů. Tím prvním je, že samotný Twitter její „odhalení“ nepopřel. „Vždy hledáme nové způsoby toho, jak experimentovat s nově vyvinutými funkcemi pro řazení timeline. Více o naší iniciativě v této oblasti zveřejníme již brzy,“ cituje server Social Media Today vyjádření firmy.

Druhým důvodem významnosti experimentu je nezanedbatelná šance, že by někdy mohl přejít z testovacího režimu do ostré verze. Je totiž částečně v souladu s kritikou, kterou Elon Musk vyslal směrem k fungování twitterové timeline. Ve svém květnovém příspěvku varoval uživatele, že jsou sociální sítí manipulováni způsoby, o nichž sami nevědí. A kdo pochybuje, ať si to prý sám ověří na rozdílnosti toho, jak vypadá timeline po zapnutí funkce čistě chronologického řazení tweetů.

Pokud by si majitelé twitterových účtů mohli sami nastavit, jakým způsobem budou Muskovou terminologií manipulování, nemůže už pak být o jejich nevědomosti řeč. Samotný Twitter navíc už před rokem oznámil vlastní iniciativu s názvem bluesky, jejímž cílem je pokusit se prozkoumat mimo jiné způsoby větší decentralizace a demokratizace fungování sociální sítě. Tedy poskytnout uživatelům větší kontrolou nad algoritmy Twitteru, případně alespoň poskytnout lidem více informací ohledně fungování služby.

Podle inženýrky Wangové ale nelze zapomínat ani na značný komerční potenciál třídicích algoritmů zvolených na míru. Z Twitteru by se prý mohlo stát něco jako jedno velké tržiště, kde by v rámci jedné aplikace soupeřily o pozornost odlišně sestavené řadicí mechanismy od třetích stran. To by jednak proměnilo celkový zážitek z fungování Twitteru, jednak by to nutilo firmy změnit i svůj přístup k twitterovému marketingu. Vyplatilo by se zkusit fanouškům některého z lovebrandu „prodat“ vlastní algoritmus, nebo se snažit více pracovat s „metadaty“ o tom, jaké způsoby řazení timeline lidé preferují?

Podobných otázek by se vyskytlo ještě více. Tím spíše, když dosavadní experimenty s řazením příspěvků na sociálních sítích spočívaly zejména v tom, jestli má být hlavním kritériem pořadí příspěvků čas jejich publikace, nebo možné souznění s uživatelovými zájmy a preferencemi. I pokusy s „pouhým“ chronologickým řazením ale bývají leckdy dost krotké. Instagram například na jaře představil možnost zapnout si chronologický newsfeed, takové nastavení ale uživatelům vydrží jen do příštího spuštění aplikace. Pak musejí tento způsob třídění příspěvků zapnout znovu. Twitter proto může poměrně snadno svým přístupem vyniknout.

Miliardář Musk navíc možná působí jako katalyzátor experimentů s timeline už nyní. Podle informací  agentury Bloomberg firma v očekávání vlastnických změn přeřazuje zaměstnance z dlouhodobějších projektů na ty zaměřené na podporu růstu uživatelské základny Twitteru a právě i vylepšování personalizace obsahu. Bloomberg ale zároveň dodává, že může trvat ještě dlouhé měsíce, než se Twitter ocitne pod reálnou kontrolou Elona Muska. Podnikateli se aspoň ve svém deklarovaném tažení na podporu svobody slova podařilo přivést pozornost širší veřejnosti k tomu, jak twitterová timeline vlastně funguje.

-riv-