Značná většina Čechů sleduje na internetu seriály v češtině

pondělí, 13. června 2022, 16:00 Internet & Mobil, TV, Výzkum MediaGuru

Způsob sledování seriálů na internetu v češtině preferuje až 75 % české online populace, sledování s českými titulky dává přednost jen 16 %, ukazují nová data ze studie Video na internetu od Nielsen Admosphere.

Tři čtvrtiny internetových uživatelů stále nejraději koukají na seriály v češtině, případně slovenštině (tedy i dabované), což je stále drtivá většina. Popularita seriálů v českém znění navíc významně stoupá s věkem: v nejmladší skupině respondentů (15–24 let) je preferuje „jen“ 42 % dotázaných, z respondentů ve středním produktivním věku (35–44 let) už 77 % a z dotázaných nad 55 let dokonce 90 %. Data vycházejí z aktuální volně prodejné studie Nielsen Admosphere Video na internetu 2022, která už dnes zachycuje více než 10letý trend vývoje sledování online videoobsahu v Česku.

Seriálům s českými titulky dává přednost 16 % dotázaných. Jejich obliba naopak s věkem klesá – nejpopulárnější jsou u nejmladší skupiny (30 %), kdežto z lidí 55+ je preferuje jen v 7 %. Nejméně vyhledávané je sledování seriálů s anglickými titulky (5 %) nebo v anglickém znění bez titulků (3 %). Oba způsoby opět vedou u nejmladších ročníků: 15 % 15–24letých preferuje seriály s anglickými titulky a 11 % v angličtině bez titulků.

Zdroj: Video na internetu 2022, zdroj: Nielsen Admosphere

Zdroj: Video na internetu 2022, zdroj: Nielsen Admosphere

Nejsledovanějším typem online videí jsou u nás aktuálně zpravodajská videa, která alespoň několikrát týdně zapíná více než třetina internetové populace. Druhé a třetí místo pak patří seriálům a filmům. Seriály jsou přitom většinově sledovány v českém znění.  

Zpravodajská videa jsou alespoň několikrát týdně konzumována nejvíce (37 %). Výzkumníci dodávají, že vysoký podíl zpravodajských videí může být ovlivněn i zájmem o téma ruské invaze na Ukrajinu, které v době dotazování (přelom března a dubna) plnilo zpravodajská média. Na velmi těsném druhém místě jsou momentálně seriály, jejichž nabídka se v posledních letech také rozšiřuje rychlým tempem: 36 % online respondentů je sleduje několikrát za týden i častěji. Filmy, které jsou třetím nejsledovanějším typem online videoobsahu, si v této frekvenci pouští 34 % dotazovaných. Čtvrté a páté místo patří vtipným videím a videím hudebním (31 %, resp. 28 %).

Zdroj: Video na internetu 2022, zdroj: Nielsen Admosphere

Zdroj: Video na internetu 2022, zdroj: Nielsen Admosphere

Nová data o SVOD: Nejužívanější jsou Netflix, HBO Max a Voyo

středa 1. června 2022

Dotazování aktuálního ročníku proběhlo na jaře 2022 metodou online sběru na vzorku tisícovky respondentů z internetové populace Českého národního panelu starších 15 let.

-mav-