Kvůli rostoucím nákladům ruší Britové předplatné, nejvíce u videa

pátek, 22. července 2022, 07:00 TV, Internet & Mobil, Výzkum, Aktuality MediaGuru

Zvyšující se náklady za streamovací služby i každodenní výdaje mají za následek rušení předplatných ve Velké Británii.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Z výzkumu britské pobočky agentury KPMG vyplývá, že téměř třetina Britů (29 %) musela od začátku letošního roku použít své úspory nebo si půjčit, aby mohla zaplatit svá předplatná mediálních služeb. Během koronavirové pandemie narůstal počet předplatných, teď se ale trend obrací. Více než třetina (35 %) respondentů uvedla, že během pandemie navýšila počet předplatných, ale téměř dvě třetiny je teď omezují, protože se obávají nárůstu životních nákladů.

Rostoucími náklady byla letos poznamenána řada mediálních provozovatelů, kteří je ale přenesli na své zákazníky. Nárůsty se týkají především cen mobilních tarifů, TV předplatných, streamovacích video služeb nebo hudebních streamovacích služeb. Právě navýšení cen ze strany mediálních provozovatelů je jedním z hlavních důvodů, který lidé do průzkumu uvedli jako impuls k omezení předplatného. K dalším pak patří narůstající životní náklady. Rostoucí ceny za potraviny se odrazily v tom, že až pětina (19 %) obětovala některou ze služeb videa na vyžádání, 15 % omezilo placenou televizi, 14 % opustilo placený hudební streaming a 15 % ukončilo smlouvu na mobilní služby.

„Zákazníci by ocenili, pokud by byly zavedeny alternativní platební možnosti nebo řešení, která by jim umožnila nadále mediální služby využívat. Bohužel je nepravděpodobné, že by současná krize v dohledné době skončila. Věřím, že se odvětví přizpůsobí a své zákazníky podpoří," uvedl Ian West z KPMG UK. 

Podle zprávy jsou přitom streamovací video služby nejvíce ohroženy poklesem počtu předplatitelů – více než pětina (22 %) spotřebitelů uvedla, že v příštích šesti měsících sníží počet těchto služeb, za které platí. V případě poskytovaných TV služeb se takto vyjádřilo 18 % respondentů, 16 % sníží streamování hudby a 14 % mobilní služby. Podle výzkumníků jde ale zatím jen o špičku ledovce. „Je zřejmé, že lidé ještě nevyřadili příliš mnoho služeb, ale je pravděpodobné, že tak skutečně udělají ve druhé polovině roku 2022,“ dodala Linda Ellett.

Z výzkumu dále vyplývá, že zdražování streamovacích služeb se nejvíce dotýká mladých Britů, konkrétně věkové skupiny 18-24 let, která má v průměru 21 (!) předplatných médií. Pětina z nich měsíčně za tyto služby utratí 151–200 £, zatímco ve věkové skupině 55-64 let vydávají tuto částku jen 3 %. Proto je tato mladá skupina nejvíce náchylná ke změnám v chování a tři čtvrtiny lidí z této věkové skupiny plánují v příštích šesti měsících ukončit některé předplatné. „Je evidentní, že mladší věkové skupiny nejvíce omezí předplatné médií. To lze částečně přičíst skutečnosti, že mají pravděpodobně srovnatelně nižší disponibilní příjem než ostatní demografické skupiny a obvykle projevují menší loajalitu a větší změnu v jiném nákupním chování,“ uvedla Linda Ellett KPMG UK.

Kantar: Půl milionu Britů rušilo stremovací služby

Také data od agentury Kantar naznačují klesající trend v počtu předplatných. Podle těchto údajů zrušilo ve druhém čtvrtletí 2022 téměř 500 tisíc britských domácností (488 tisíc) až 1,66 mil. předplacených streamovacích služeb. Už v prvním letošním kvartálu bylo přitom v Británii zrušeno 1,5 mil. předplacených služeb. Učinilo tak 215 tisíc domácností. Údaje společnosti Kantar dále ukazují, že největší pokles penetrace je vidět u nejmladších domácností. Mladší 24 let zaznamenali pokles penetrace SVOD o 2,6 procentního bodu ve srovnání s poklesem o půl procentního bodu v domácnostech 55–64letých. Streamovací video služby si aktuálně v Británii předplácí 16,4 mil. domácností. Odborníci očekávají, že v druhé polovině roku bude rušení předplacených služeb dále narůstat.

-tšl-