Ukázka: Jak vznikal mural art pro dm v Praze, Brně a Plzni

úterý, 19. července 2022, 12:05 Outdoor MediaGuru

Dm drogerie markt využila pro svou mezinárodní kampaň velkoplošné prostory v podobě mural art v Praze, Brně a v Plzni. Jak příprava a realizace probíhaly?

Mural art dm drogerie markt, Praha - Hradčanská, zdroj: dm

Mural art dm drogerie markt, Praha - Hradčanská, zdroj: dm

Klient agentury Wavemaker, společnost dm drogerie markt, se rozhodl pro netradiční řešení mezinárodní kampaně „Zažij sílu inspirace“ v outdoorovém (OOH) prostoru. Cílem bylo rozzářit vybraná místa a akcentovat hlavní hodnoty, na kterých značka dm stojí; tedy udržitelnost a ochranu životního prostředí, ve spojení s krásou a originalitou. „V celoroční kampani ,Zažij sílu inspiraceʻ pohlížíme na inspiraci jako na emocionální podporu. Je pro nás zdrojem nových podnětů a nápadů nejen v oblasti krásy, ale ve všech ohledech lidského života. Smyslem kampaně je pomoci nejen zákazníkům, ale i spolupracovníkům najít sama sebe a ve změnách vidět příležitosti. Mural art se pro nás stal skvělou prezentací myšlenek kampaně a otázek, kde lidé čerpají inspiraci,“ vysvětluje smysl kampaně Jiří Peroutka, manažer komunikace dm. Ve veřejném prostoru v Praze a v Plzni tak vzniklo několik velkoplošných maleb mural art vyhotovených ekologickými barvami Airlite.

S myšlenkou využití mural art jako součástí kampaně oslovil společnost Wavemaker manažer komunikace dm drogerie markt Jiří Peroutka už loni v létě. „Nikdo z nás si nedokázal představit, jak pestrá a náročná práce to bude. Ve spolupráci s GroupM Creative Solutions jsme zajistili komplexní řešení a realizaci celého projektu,“ přibližuje Kristýna Habešová, account manažerka Wavemaker. „Pro klienta jsme připravovali celkovou strategii – od rozvíjení myšlenky, propojení do on-line světa, výběru a briefování ilustrátorů, volbu tradiční i netradiční lokace, zajištění veškerých možných povolení, realizace navazujícího eventu až po takové detaily jako ladění odstínů výsledných barev s pražskými památkáři a výběr hudby na oslavu v podobě eventu. Hlavním tématem celého projektu je propojení krásy a inspirace, které ožilo v originálním stylu každého umělce,“ doplňuje Habešová.

Ve spolupráci s výtvarníky ze studia DRAWetc. vznikly malby na plochách v Praze v ulici Milady Horákové u zastávky metra Hradčanská, v Plzni na pilířích mostu na náplavce řeky Radbuzy a na vybraných dm prodejnách v Praze, Plzni a Brně.
„Klientovi jsme vždy nabídli několik variant ilustrací a on si vybral pro každou lokaci jednu z nich. Následovalo ověřovací kolečko s památkáři, kteří zhodnotili, zda bude malba do daného prostoru vhodně zapadat,“ přiblížil postup práce Václav Hruška z GroupM Creative Solutions.

Ilustraci, která vznikla v Praze, nakreslil Marek Kulhavý, známý také jako Mára Čmára, který se inspiroval Botticelliho obrazem Zrození Venuše. „Rád bych lidem ukázal propojení člověka s přírodou. Poslední dobou možná někteří zapomněli, jak je pro nás toto spojení důležité, a tak bych rád vzbudil větší zájem o přírodu. Nemusíme hned odjet žít do lesa. Myslím si, že ocenit ji můžeme i maličkostmi naší každodennosti,” popisuje myšlenku mural artu Kulhavý. Připravil také ilustrace prodejny dm v těsné blízkosti malby. Prvky na prodejně volně navazují na velký mural na domě.

V Plzni pomalovala tři pilíře mostu výtvarnice Yeve, která se zabývá mimo jiné i grafikou počítačových her a 3D ilustracemi. Je obdivovatelkou kultury Blízkého východu, kterou se také inspirovala při tvorbě návrhů. „V mojí sérii muralu pro dm je Blízkým východem inspirovaný zejména prostřední pilíř, na kterém jsem použila motivy páva, sytých barev a zlata. Ve všech třech jsem ale chtěla sdílet pocity, které ve mně tamní zem, příroda a kultura vyvolávají. Obdiv a potěšení je tak veliké a nezvladatelné, že musíte pro dokonalé splynutí s prostředím zavřít oči,“ popisuje Yeve. I proto najdeme všechny tři dívky s překrytýma očima ve snaze splynout s prostředím kolem sebe.

Velké malby vznikly také na prodejnách v Plzni a Brně

Pod vedením studia DRAWetc. vznikly také malby na prodejnu dm v plzeňské Galerii Slovany, kterou ilustroval Adam Kaňovský, a na prodejnu dm na Náměstí Svobody v Brně. Autorkou brněnské malby je Tereza Kovandová. Vznik jednotlivých maleb zdokumentovalo Full Art studio a na výsledek se můžete podívat na odkazu níže.

Cílem Kaňovského ilustrace bylo zdůraznit, aby se lidé cítili krásní a byli sami se sebou spokojení, i když se jim nemusí zrovna úplně dařit. I proto zvolil motiv ženy ve vichřici, která si z náhlého nepohodlí nedělá těžkou hlavu.

Prodejna dm v Plzni, zdroj: dm

Prodejna dm v Plzni, zdroj: dm

Kovandová při malbě brněnského návrhu využila kontrast oranžové a tyrkysové barvy. „To jsou za mě nejhezčí odstíny, evokují mi západy slunce a průzračnou vodu. Hlavním motivem je splynutí člověka s přírodou,“ doplňuje výtvarnice.

Prodejna dm v Brně, zdroj: dm

Prodejna dm v Brně, zdroj: dm

Prvotní myšlenka na využití mural art vznikla v červnu 2021. Od listopadu byla agentura Wavemaker spolu s GroupM Creative Solutions v kontaktu se studiem DRAWetc. a ilustrátory, kteří dle zadání „Co dělá lidské bytosti krásnými“ vypracovali první návrhy, ze kterých dm drogerie markt vybírala. Po novém roce začal tým řešit povolení úřadů, objednání barev a ladění odstínů. Na konci dubna začalo studio DRAWetc. s týmem 6 lidí s přípravou teaserů a se stejným týmem pokračovali po menší pauze dalších několik týdnů i v malbě muralů a prodejen dm. Pomalovalo se přes 304 m² plochy a během cca 30 dní náročné práce se na štětcích vystřídalo 103 různých odstínů barev.