Za první pololetí přišlo na český retailový trh 15 značek

čtvrtek, 14. července 2022, 07:20 Marketing, Retail MediaGuru

Za prvních šest měsíců letošního roku na český maloobchodní trh vstoupilo 15 nových značek.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Za první pololetí letošního roku přibylo na českém retailovém trhu 15 nových značek. Mezi nimi i Chanel, Balenciaga nebo Caffè Pascucci. Při srovnání prvních pololetí uplynulých let je to nejvíce od roku 2018, kdy vysoký počet nováčků přilákalo otevření outletu u pražského letiště. Ve druhé polovině roku bývá počet nově příchozích brandů tradičně vyšší než v té první, a to především díky vánoční sezóně. Dá se tak očekávat, že letos bude nováčků podobné množství jako loni, kdy jich k nám vstoupilo 38. 

„Český maloobchodní trh je pro mezinárodní brandy stále přitažlivý, mnohdy je pro ně prvním v regionu střední a východní Evropy, na kterém testují svůj úspěch. Ani koronavirová pandemie na tom nic nezměnila, zákazníci se po skončení omezení do značné míry vracejí k nákupům v kamenných obchodech a zdejší kupní síla je pro značky atraktivní,“ komentuje Jan Kotrbáček ze společnosti Cushman & Wakefield. 

Valná většina nově příchozích otevřela svou první prodejnu v Praze, šest jich vzniklo na hlavních nákupních třídách v centru města, pět v obchodních centrech, což je pro značky vstupující na český trh obvyklé. Patrný je nyní ale i trend otevírání prodejen v administrativních budovách. Tuto možnost rády využívají značky zaměřené na technologie nebo na design.

Čtyři značky do České republiky přišly z Francie, dvě ze Slovenska, ostatní země původu jsou zastoupeny po jedné. Nejčastěji se – v souladu s dlouhodobým trendem – jedná o prodejce oblečení nebo doplňků, přičemž poměr těch, kteří cílí na tzv. massmarket, a těch luxusních/prémiových, je vyvážený. Tři značky jsou ze segmentu vybavení a doplňků pro domácnost, ve dvou případech jde o občerstvení (Food & Beverage). 

Značky, které vstoupily do ČR v prvním pololetí roku 2022

Značka

Země původu

Sektor

Umístění

Projekt

Město

American Vintage

Francie

Oblečení

High Street

Slovanský dům

Praha

Balenciaga

Španělsko

Oblečení

High Street

Pařížská

Praha

Chanel

Francie

Oblečení

High Street

Pařížská

Praha

Q/S by s.Oliver

Německo

Oblečení

Obchodní centrum

OC Futurum Kolín

Kolín

Jacadi Paris

Francie

Oblečení

High Street

Široká

Praha

iFlow

Rakousko

Sportovní móda

Outlet

Freeport Fashion Outlet

Hatě

GymBeam Fitness Hub

Slovensko

Sport

Administrativní budova

River Garden II/III

Praha

Teilor

Rumunsko

Šperky

Obchodní centrum

Westfield Chodov

Praha

HP

USA

Elektronika

Administrativní budova

City Green Court

Praha

Home&You

Polsko

Vybavení a doplňky pro domácnost

Obchodní centrum

Arkády Pankrác

Praha

Materasso

Slovensko

Vybavení a doplňky pro domácnost

Obchodní centrum

OC Spektrum

Praha

Tefal

Francie

Vybavení a doplňky pro domácnost

Obchodní centrum

Westfield Chodov

Praha

Caffè Pascucci

Itálie

Food & Beverage

High Street

Dušní

Praha

L'OR Café

Nizozemsko

Food & Beverage

Administrativní budova

City Green Court

Praha

Cleopatra Ink

Turecko

Ostatní

High Street

Jungmannova

Praha

„Otevření obchodů mnoha značek až v první polovině letošního roku se dá samozřejmě do jisté míry přisuzovat nejistotě a restrikcím spojeným s pandemií posledních dvou let. Řada jich například nemohla dokončit vybavení prodejny v plánovaném termínu kvůli chybějícímu materiálu pro výrobu nábytku a zařízení. Všechny procesy dnes trvají o trochu déle a ve všem se ukazuje určitá setrvačnost, až dva tři roky,“ vysvětluje Kotrbáček. 

Chanel a Balenciaga zatraktivní Pařížskou

„Nejvýznamnějšími vstupy jsou letos luxusní značky Chanel a Balenciaga, které své první prodejny v Česku otevřely v červnu v pražské Pařížské ulici. Obě významně zatraktivní tuto již dnes velmi žádanou a prestižní lokalitu a posílí severní část ulice, kde se chystají zásadní retailové projekty Staroměstská brána a Pařížská 25,“ dodává Kotrbáček. 

Jediná a největší prodejna značky Chanel ve střední Evropě se otevřela naproti Staronové synagoze, čímž se rozšířila atraktivita Pařížské ulice směrem k Vltavě a budoucímu hotelu Fairmont Golden Prague Hotel. Území kolem něj nyní prochází zásadní revitalizací, v přízemních prostorách vznikne řada nových maloobchodních prostor. Podobně zajímavá pro ně bude velice zdařile rekonstruovaná budova Pařížská 25, která nabídne přes 900 m2 retailové plochy.

Maloobchod je dynamická oblast, na němž dochází k velkému pohybu značek: nové koncepty a brandy přicházejí, ale i odcházejí. Poslední dva roky pod vlivem covidových opatření situaci zkomplikovaly a pro některé hráče bylo těžké se na trhu udržet. Český trh opustily třeba módní značky Promod, Camaïeu či Pietro Filipi. O udržení pozice vloni bojovalo i Celio, jež naštěstí našlo nového partnera pro český a slovenský trh. 

-stk-