TikTok testuje feed s lokálním obsahem

neděle, 28. srpna 2022, 08:40 Internet & Mobil MediaGuru

Na rychle rostoucí sociální síti by se mohl objevit nový kanál příspěvků. Testování probíhá na velmi omezeném vzorku uživatelů v jihovýchodní Asii.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Čínská platforma TikTok se možná stane zajímavější z pohledu menších inzerentů, zároveň by mohla představovat ještě větší konkurenci Googlu. Její tvůrci v těchto dnech experimentují s nasazením nového feedu s názvem Poblíž (Nearby), který by uživatelům zobrazoval obsah bezprostředně související s jejich zájmy a okolím. TikTok to potvrdil technologickému serveru TechCrunch, experiment zaznamenali také někteří uživatelé Twitteru. Testování probíhá na velmi omezeném vzorku uživatelů v jihovýchodní Asii. Firma současně mezi stále více uživatelů zavádí novinku, která jim umožňuje k příspěvkům přidávat údaje o lokalitě, které se obsah týká.

„Vždy přemýšlíme o nových způsobech, jak obohatit zážitek z používání TikToku,“ uvádí pro TechCrunch mluvčí firmy. Odpovědi na doplňující dotazy jsou ovšem v tuhle chvíli podobně vágní, jako tato citace. Platforma například nedokáže potvrdit, zda feed s lokálním obsahem zobrazuje pouze místopisně otagovaná videa. Prý je zatím na takové prohlášení příliš brzy s ohledem na ranou fázi testu a jeho omezený rozsah. Není navíc vůbec jisté, že TikTok nový kanál oficiálně spustí. A pokud ano, fungovat může nakonec jinak než nyní. Vytušit potenciál případné takové novinky lze ale už nyní, jak popisuje TechCrunch. Nejde jen o to, že by šlo o potenciálně zajímavou inzertní plochu pro menší místní podniky.

Stačí si představit obdobné funkce, které už se svou „mapou“ umí Snapchat či Instagram a doplnit je o mimořádně úspěšný tiktokový algoritmus. Ten dokáže z prohlížení a doporučování obsahu sítě udělat značně návykovou záležitost. Komu by síť ve svých již dlouho zavedených feedech často nabízela příspěvky s gastronomickým nádechem nebo tipy na okouzlující výlety, tomu by mohla nabídku ještě více přizpůsobit doporučením zajímavých místních restaurací nebo výletních míst. To by jistě nenechalo úplně v klidu manažery Googlu. Sama firma nedávno uvedla, že postupně ztrácí pozornost mladších uživatelů, kteří namísto googlovských programů vyhledávají užitečný a vytoužený obsah přes aplikace typu Instagram či TikTok. Tipy na dobrou restauraci hledá na uvedených sítích téměř 40 procent mladých. Nabízení podobných informací je přitom byznys, díky kterému Google vyrostl mezi největší firmy světa.

V oblasti „vyhledávání“ však TikTok za konkurencí mírně zaostává. Mapu se zajímavými událostmi v dosahu uživatele už poměrně dlouho nabízí komunikační aplikace Snapchat a minulý měsíc přišel se svou komplexní mapou také Instagram. Ten díky ní uživatelům zobrazuje populární místa kolem nich, výsledky lze navíc různými způsoby filtrovat dle kategorií. Například omezit výběr jen na restaurace, kavárny či kosmetické salony. Interaktivní vyhledávací mapy jsou tak jednou z mála inovací na sociálních sítích, kde se Instagram nesnaží čínského konkurenta napodobit, ale spíše sám udává tempo. Přesto už jen těžko půjde Instagramu vymazat reputační újmu, kterou mu způsobily influencerky Kylie Jennerová a Kam Kardashian svou červencovou výzvou, aby se sociální síť přestala snažit stát se dalším TikTokem a přehodnotila míru, s jakou chce spoléhat na videoobsah. Pro většinu uživatelů je při prohlížení síťových médií klíčové to, co vidí v hlavním feedu, nikoliv v těch vedlejších, byť by nabízely sebezajímavější lokální obsah.

-riv-