Google v Evropě čekají žaloby o 25 mld. eur kvůli digitální reklamě

středa, 14. září 2022, 07:45 Aktuality, Internet & Mobil ČTK

Právní společnost Gerardin Partners se jménem vydavatelů chystá v příštích týdnech podat u soudů v Británii a Nizozemsku žalobu na Google.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Právní společnost Gerardin Partners se jménem vydavatelů chystá v příštích týdnech podat u soudů v Británii a Nizozemsku žalobu na americkou internetovou společnost Google ze skupiny Alphabet. Požaduje po ní odškodné až 25 miliard eur (více než 613 miliard Kč) kvůli praktikám Googlu v oblasti digitální reklamy. S odkazem na uvedenou právní firmu o tom dnes informovala agentura Reuters. Google se chce proti žalobě bránit.

Reklamní technologie Googlu se v poslední době staly předmětem kontroly antimonopolních úřadů kvůli stížnosti od vydavatelů. Francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže loni firmě vyměřil pokutu 220 milionů eur. Evropská komise (EK) a britský antimonopolní úřad vyšetřují, zda podnikání Googlu v oblasti reklamní technologie neposkytuje firmě nespravedlivou výhodu.

„Je načase, aby se Google přiznal k zodpovědnosti a uhradil škody, které tomuto důležitému odvětví způsobil. To je důvod, proč dnes oznamujeme tyto žaloby ve dvou jurisdikcích, abychom získali odškodnění pro vydavatele v EU a Británii," uvedl právník Damien Geradin.

Google plán na podání žalob kritizuje a uvedl, že s vydavateli po celé Evropě konstruktivně spolupracuje. „Tato žaloba je spekulativní a oportunistická. Až ji obdržíme, budeme proti ní rázně bojovat," uvedl mluvčí firmy.

-čtk-