Kulturní sněmovní výbor podpořil novelu autorského zákona

středa, 14. září 2022, 18:00 Internet & Mobil, Aktuality ČTK

Sněmovní kulturní výbor ve středu doporučil plénu schválit vládní novelu autorského zákona se čtyřmi pozměňovacími návrhy pirátských poslanců.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Sněmovní kulturní výbor ve středu doporučil plénu schválit vládní novelu autorského zákona se čtyřmi pozměňovacími návrhy pirátských poslanců. Vládní novela má v návaznosti na směrnice EU zajistit ochranu a licencování autorských práv na internetu, stejně jako spravedlivou odměnu pro autory. Zároveň by měla usnadnit využívání obsahu chráněného autorskými právě ve výzkumu či vzdělávání a při zpřístupňování digitalizovaného kulturního dědictví.

Návrhy vládním Pirátů mají zabránit například tomu, aby novela vedla k mazání satirických děl či karikatur na internetu, nebo aby se aktivně sledoval obsah toho, co uživatelé vkládají na internet. Výbor nepodpořil pouze jeden pozměňovací návrh Jakuba Michálka (Piráti), podle kterého by malé provozovny jako například železářství mohly mít zapnutou hudbu a nemusely za to odvádět poplatky.

Sněmovna podpořila novelu v prvním čtení v březnu, výbor se jí pak zabýval v květnu a červnu, jednání ale přerušil. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) tehdy poslance požádal o čas na projednání pozměňovacích návrhů. Sedm jich měla poslankyně Klára Kocmanová (Piráti). Po jednání s ministerstvem kultury jejich počet zredukovala na tři. Další dva návrhy předložil její stranický kolega Michálek.

Na výbor dnes přišli i zástupci asociací a spolků zastupujících vydavatele, audiovizuální tvůrce nebo mediální agentury. Tajemnice Asociace komerčních televizí Marie Fianová upozornila, že míra pirátství je v ČR extrémně vysoká. Evropská směrnice se podle ní snažili ČR s touto situací pomoci, ale některé pozměňovací návrhy Pirátů jdou proti tomu. „Vrací nás to zase do definiční nejistoty a nejistoty právní, protože (ty návrhy) umožňují zase dál kličkovat a zneužívat náš obsah," uvedla.

K ostře sledovaným změnám novely patří nové právo vydavatelů, které má přinutit internetové společnosti, aby médiím platily licenční poplatky za využívání jejich obsahu. Firmy jako Google nebo Facebook podle předlohy musí získat od kolektivního správce nebo od jednotlivých vydavatelů licence ke komerčnímu využívání článků publikovaných na internetu. Neochota sjednávat licenční smlouvy a obcházení práva vydavatelů byly v zahraničí kvalifikovány jako možné zneužití dominance digitálních platforem, a vedly k šetření ze strany dozorových úřadů pro hospodářskou soutěž, upozornil již dříve výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach. „Česká transpozice směrnice by takové jednání ze strany digitálních platforem neměla tolerovat. Přivítali jsme proto kompromisní pozměňovací návrh překládaný panem poslancem (Janem) Lacinou (STAN), který již byl projednán s ministerstvem kultury a bude načten ve druhém čtení (ve Sněmovně). Tento návrh má plnou podporu všech profesních vydavatelských asociací," řekl dnes Mach.

Změna, kterou připravila už bývalá vláda, měla být podle Baxy začleněna do českého právního řádu do loňského 7. června. Sněmovna v předvolebním složení ji ale nestihla projednat. Novela vychází z evropských směrnic, které také upravují povinnosti vysílatelů poskytujících on-line vysílání nebo přenos vysílání.

-čtk-