Playmobil v Česku roste, investuje více do marketingu

středa, 21. září 2022, 11:00 Marketing MediaGuru

Původem německá značka Playmobil na českém trhu roste. Investice do marketingu se zvyšují úměrně růstu tržeb.

Zdroj: Playmobil

Zdroj: Playmobil

Herní značka Playmobil, jež byla uvedena poprvé v roce 1974 v Německu, na českém trhu v posledních letech roste. Stejně tak se zintenzivňuje i její marketingová komunikace a úměrně růstu tržeb se zvyšují její marketingové investice. Do budoucna chce značka investovat ještě více, uvažuje dokonce i o otevření brandového obchodu. 

Do roku 2018 působil Playmobil v tuzemsku prostřednictvím distributora, což je součástí běžné strategie značky, která si tak nejprve prozkoumá trh, než dozrají podmínky pro přímý vstup. Ve chvíli, kdy značka na český trh sama vstoupila, se její tržby zvýšily mezi lety 2018 a 2019 o více než 80 %. K dalšímu nárůstu poté došlo v sezóně 2021, a to o 29 %. Důvodem byla pandemie a s ní spojený lockdown, kdy se obecně zvýšil zájem o stavebnice. Značce pomohla její evropská výroba, lepší dostupnost zboží oproti konkurenci a také silný růst online zákazníků. V následujících letech očekává Playmobil průměrný roční nárůst o 17 %.

Úměrně růstu tržeb zvyšuje Playmobil také své marketingové investice, které plynou do televizní reklamy, tiskových médií, lokálních akcí a výstav, spoluprací s influencery, školami a školkami. Loni například vytvořila značka spolu s e-shopem a oficiálním prodejcem merchandisingu známých českých influencerů Real Geek registrovaný rekord do České knihy rekordů v podobě největšího panáčka z lidí držících panáčka Playmobil. Zatímco v minulých letech nasazovala značka dva televizní spoty v posledním čtvrtletí roku, letos počet i četnost spotů navýšila. 

Do marketingu chce Playmobil investovat do budoucnu ještě více. Nově  spustila webovou stránku www.playmobil-toys.cz a nyní se věnuje optimalizaci její pozice ve vyhledávání. Dále plánuje více využívat televizní reklamu s efektivnějším zaměřením, ale i tiskovou inzerci a eventy. Za tímto účelem navázala spolupráci s novou eventovou agenturou. Podle Lívie Čadové, zástupkyně české pobočky Playmobil, se diskutuje i možnost otevření brandového obchodu. 

Plány má Playmobil ale i na poli udržitelnosti. Do pár let se chce vyhnout produkci emisí a stát se součástí oběhové ekonomiky. Letos značka uvedla produktovou řadu Wiltopia skládající se v průměru z více než 80 % z udržitelných materiálů. „Už nyní je společnost zapojena do spolupráce s Offshore parky a v nadcházejících letech plánuje investovat okolo 50 milionů euro na ochranu klimatu. Do roku 2030 by se měly obchodní modely stát pokud možno oběhovými, tedy součástí uzavřených materiálových cyklů,“ dodává Lívia Čadová.

Z nové produktové řady Wiltopia, zdroj: Playmobil

Z nové produktové řady Wiltopia, zdroj: Playmobil

Playmobil je součástí německé skupiny Horst Brandstätter Holding, která má v portfoliu také samozavlažovací květináče Lechuza. Značka hraček je známá ve více než 100 zemí světa. V Německu představuje jednu z TOP 5 největších firem na trhu. Ústřední postavou značka je ikonická figurka Playmobil. Celých 78 % jejích produktů je určeno pro předškolní a mladší školní věkovou skupinu na prvním stupni ZŠ. V České republice působí od roku 1996.

-stk-