Prezidentské volby: Nejaktivnější na FB je Středula, nejvíc investuje Březina

úterý, 27. září 2022, 07:20 Internet & Mobil MediaGuru

Aktivitu prezidentských kandidátů na sociální síti Facebook, počty získaných interakcí či investiční reklamní aktivitu popisuje Vítězslav Klement z Group M.

Zdroj: Unsplash

Zdroj: Unsplash

„Víte, proč jsou pořád nějaké volby? Protože je stále hodně lidí, kteří ještě nebyli nikam zvoleni." Od tohoto nevtipného bonmotu bychom se mohli přepnout na vážnější strunu. Přiblížíme si totiž jednu z nejctnostnějších událostí, a to prezidentské volby. Ty další, už třetí přímé v pořadí, se konají 13. a 14. ledna 2023, tedy za něco málo více než čtvrt roku, a uchazeči o kancelář s výhledem na Malou Stranu jsou tak v „plné polní“.

Mezi kandidáty už došlo k prozření, že plná náměstí při volebních mítincích ze zlatých dob „devadesátek" jsou nenávratně pryč, a tak se uchazeči o Hrad vydali s menší či větší intenzitou a úspěšností také do prostředí sociálních sítí a primárně Facebooku. Někteří se tedy s kampaní snaží posunout také do virtuálna. O tom ale někdy jindy, teď se zaměříme na Facebook. Podívali jsme se totiž na aktivitu prezidentských kandidátů na Facebooku za posledních 90 dnů (22. 6. - 19. 9. 2022) z hlediska obsahu i inzertní aktivity.

Jak tento přehled vznikal

Přehled sledovaných kandidátů vychází ze seznamu serveru E15.cz a kategorie „Potvrzení kandidáti na prezidenta" ke dni 22. září 2022. Autor tohoto článku našel k tomuto dni v podobě stránek (nikoliv osobních profilů) facebookové prezentace všech uvedených kandidátů s výjimkou Jakuba Olberta, ten tedy není v přehledu zahrnut. Jinak jsou v přehledu zahrnuti Petr Pavel, Josef Středula, Karel Janeček, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Tomáš Zima, Alena Vitásková, Tomáš Březina, Jaromír Soukup, Karel Diviš, Miloš Knor, Denisa Rohanová, Ivo Mareš, Vladimír Boštík, Josef Skála, Hynek Blaško, Jiří Kotáb a Jaroslav Bašta. Data jsou čerpána z platformy Zoomsphere.

V případě vydané inzerce v rámci platforem společnosti Meta autor využil veřejné databáze knihovny Meta, kam mají všichni političtí kandidáti svoje inzertní výdaje na Facebooku „propisovat", a to za období 22. 6. - 19. 9. 2022. Databáze této knihovny politických reklam neposkytovala ke dni 22. září 2022 za sledované období data za kandidáty Alena Vitásková, Miloš Knor, Denisa Rohanová, Ivo Mareš, Vladimír Boštík, Josef Skála, Hynek Blaško, Jiří Kotáb a Jaroslav Bašta. Ti tedy v přehledu za inzertní investice do Meta platforem nefigurují.

Nejaktivnější je Středula, nejvíce interakcí posbíral Pavel

Mohli bychom v této chvíli asi hodiny disputovat o tom, co je a co není důležitou metrikou nejen během volební kampaně, ale také v reklamní kampani na sociálních sítích samotné. Platí, že „lajk" není hlas a že jediným měřítkem úspěchu je stejně až volební výsledek. Stejně tak nevidíme do zásadních metrik stránek, jako je třeba dosah nebo imprese příspěvků.

Zdroj: Zoomsphere

Zdroj: Zoomsphere

Z veřejně dostupných metrik a dat ale můžeme prohlásit, že komunikaci na své facebookové stránce nejvíc „frčí" Josef Středula. Ten na stránce za sledované období zveřejnil 176 příspěvků, čímž překonal druhou Danuši Nerudovou (166) a třetího Josefa Skálu (142). Naopak nejméně aktivní byli Denisa Rohanová s pouze pěti příspěvky a dále Ivoš Mareš (7) a Jiří Kotáb (37). 

Pořadí získaných interakcí u příspěvků ze strany uživatelů Facebooku naopak suverénně dominuje Petr Pavel s bezmála 290 000 interakcemi, následuje Karel Janeček (111 381) a Tomáš Březina (81 753). Nejmenší ohlas u uživatelů naopak vzbuzují příspěvky na stránce Iva Mareše (100 interakcí), Jiřího Kotába (rovněž 100) a Denisy Rohanové (135).

Zdroj: Zoomsphere

Zdroj: Zoomsphere

Jen pro zajímavost – úplně tím nejúspěšnějším příspěvkem kandidátů z pohledu získaných interakcí byl tento příspěvek Tomáše Březiny s 14 716 interakcemi.

Podívat se můžeme ještě na metriku počtu fanoušků jednotlivých stránek, které tentokrát vévodí Karel Janeček s počtem 76 017 fanoušků, kteří sledují jeho stránku. Na druhém místě je Pavel Fischer s 53 000 fanoušky a na místě třetí Marek Hilšer s počtem 48 917 fanoušků.

Nejméně uživatelů Facebooku pak sleduje stránku Vladimíra Boštíka (75), Iva Mareše (171) a Denisy Rohanové (284).

Zdroj: Zoomsphere

Zdroj: Zoomsphere

Do reklamy nejvíce investoval Tomáš Březina

Pojďme od obsahu k reklamě, což jsou dnes nejen na Facebooku, ale i na ostatních sociálních sítích, dvě spojité nádoby. Zkrátka bez reklamy dnes na sítích moc parády se svým obsahem neuděláte. A ač nemusí vždy automaticky kvantita znamenat také kvalitu, z dat veřejné knihovny reklamy Mety za sledované období plyne, že nejvíce do reklamy na této platformě investoval Tomáš Březina (1,7 milionu Kč). V závěsu za ním je Karel Janeček (1,65 milionu Kč) a s odstupem potom Petr Pavel (0,5 milionu Kč).

Zdroj: Veřejná knihovna reklam Meta

Zdroj: Veřejná knihovna reklam Meta

Co z toho plyne?

Tento datový přehled si rozhodně neklade za ambici predikovat sílu jednotlivých kandidátů a jejich pozici pro lednové volby. Platí zároveň, že strategické rozhodnutí, zda a v jaké intenzitě má vůbec kandidát být přítomen na Facebooku nebo dalších sociálních sítích, stojí na mnoha aspektech a faktorech, zejména třeba cílové skupiny, kterou se kandidát snaží oslovit. Trošku zjednodušeně ale můžeme prohlásit, že pány Facebooku jsou v tuto chvíli (v abecedním pořadí) Tomáš Březina, Karel Janeček, Petr Pavel a Josef Středula.

Vítězslav Klement

Autor textu: Vítězslav Klement, Head of Social, Group M