Affiliate marketing v Česku letos roste o 12,5 %

středa, 16. listopadu 2022, 07:05 Marketing MediaGuru

I přes pomalý rozjezd letošního roku se affiliate marketingu na českém trhu i letos daří. Meziročně roste o 12,5 %.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Navzdory aktuální krizi affiliate marketing v letošním roce dál roste. Byť byl rozjed roku pomalý, od dubna se trh affiliate marketingu navrátil k růstu. V meziročním srovnání rostl jeho obrat o 12,5 %, ve srovnání s rokem 2020 dokonce o 67,2 %. Vyplývá to z informací, které na 20. Affiliate konferenci prezentovala Magdalena Hulová ze společnosti VIVnetworks.

Zdroj: VIVnetworks

Zdroj: VIVnetworks

Začátek roku byl poznamenán celkovým ochlazením e-commerce, což ovlivnilo i vývoj affiliate marketingu. V letošním březnu byl zaznamenán téměř 12% pokles, což byl nejhorší výsledek za poslední léta. Od dubna se situace začala lepšit a růst pokračoval až do září. Jak se bude trh chovat dál, je těžké predikovat, uvedla Hulová.

Zdroj: VIVnetworks

Zdroj: VIVnetworks

Výkon affiliate marketingu byl různý v jednotlivých kategoriích. Cestování meziročně rostlo o 105,44 %, kde došlo k navýšení transakcí i průměrné hodnoty objednávky. Oproti tomu klesají kategorie Sports & Fitness (-12,45 %), Fashion (-8,12 %) a Automotive (-7,10 %).

Zdroj: VIVnetworks

Zdroj: VIVnetworks

Z pohledu zařízení probíhá na českém trhu stále nejvíce nákupů na desktopu (52,6 %), na mobilních telefonech 45,9 % a na tabletech 1,4 %. Na Slovensku již začaly dominovat mobilní telefony (62,1 %). „Stále přetrvává trend, kdy na mobilech pořizujeme levnější věci. Pokud se jedná o dražší objednávky, dokončujeme nákup na desktopu,“ popisuje Hulová. Výše průměrné objednávky je na českém trhu stále vyšší než na slovenském.

Zdroj: VIVnetworks

Zdroj: VIVnetworks

-stk-