Heureka: Navzdory krizi Češi na Vánoce šetřit nebudou

čtvrtek, 27. října 2022, 15:20 Aktuality, Marketing, Výzkum MediaGuru

Většinu dárků budou Češi nakupovat na internetu. Navzdory krizi šetřit neplánují, vyplývá z výzkumu Heureky.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Navzdory krizi, které nejen Češi čelí, na Vánocích příliš šetřit neplánují. Ukazuje to průzkum mezi internetovými uživateli, který koncem záři provedl nákupní rádce Heureka mezi více než dvěma tisíci respondenty. Téměř dvě třetiny dotazovaných plánují letos za vánoční dárky utratit podobně, nebo dokonce více peněz než v loňském roce. Nákupní zvyklosti a přemýšlení o nákupech se však proměnilo. 

„Lidé o nákupech více přemýšlí, a letos budou ještě poctivěji srovnávat a vybírat produkty tak, aby neutráceli za ‚zbytečnosti‘ či nevhodné dárky,“ říká Honza Mayer, managing director Heureka.cz. Všechny, či většinu dárků bude na internetu nakupovat 60 % dotazovaných, jen dvě procenta z nich na internet při nákupu vánočních dárků nezabrousí vůbec. 

Za dárky utratí Češi nejčastěji 5–10 tisíc korun a častěji než loni letos obdarují menší počet lidí. Osekávat výdaje letos plánuje 37 % respondentů. I tak však nejpočetnější část dotazovaných (35 %) plánuje za dárky utratit částku mezi 5–10 tisíci korunami, což je stejně jako loni i předloni. Meziročně se mírně snížil počet lidí, kteří plánují obdarovat více než 10 lidí a přibylo naopak těch, kteří vánoční výdaje rozdělí mezi méně (1–4) lidí ve svém okolí.

 

Jaké budou vaše letošní výdaje na vánoční dárky?

 

V porovnání s loňským rokem budu více šetřit, méně utrácet

37 %

Podobné jako loni

57 %

Utratím více než loni

6 %

Kolik plánujete letos utratit za vánoční dárky?

 

do 500 Kč

2 %

501–1000 Kč

5 %

1001–3000 Kč

14 %

3001–5000 Kč

25 %

5001–10000 Kč

34 %

10001–20000 Kč

15 %

více než 20000 Kč

5 %

Zdroj: Heureka, n=2008

„O nákupu dárků se letos budou lidé přemýšlet trochu jinak než v předchozích letech. Mnohem více si budou dávat pozor na to, aby našli výhodnou nabídku, protože rozdíl v cenách jednotlivých prodejců může být propastný, a dají se tím ušetřit nemalé peníze,“ přibližuje Mayer a dodává:„Lidé letos budou také častěji pořizovat třeba jen jeden, ale nákladnější dárek, který udělá opravdovou radost a bude pro obdarovaného mít smysl, než aby kupovali pět malých hloupostí, které skončí na dně skříně. Obecně pofrčí letos spíše praktičtější věci v dražším či luxusnějším provedení.“

Podle Mayera se bude jednat o věci, které by lidé sami sobě třeba nepořídili, ale které jako dárek potěší, a navíc budou užitečné a budou mít smysl. Typickým příkladem bude třeba designové povlečení, utěrky, ručníky, kvalitní designové deky na zahřátí a podobně. „V našich datech vidíme, že o tento sortiment roste v posledních týdnech zájem, a před Vánoci čekáme, že čísla vyrostou ještě výš,“ doplňuje Mayer. Podobné trendy budou platit například i v kosmetice. Hitem bude také vybavení a příslušenství do chytré domácnosti, které navíc často ušetří energii a čas, například různé chytré termostaty, hlavice a další vychytávky, také třeba horkovzdušné fritézy či pomalé hrnce.

-stk-