Musk převzal Twitter a hned začal se změnami

sobota, 29. října 2022, 08:05 Internet & Mobil MediaGuru

Sociální síť má nového majitele. Elon Musk navíc ihned propustil vedení firmy. S Twitterem má ale ještě ambicióznější plány.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Dubnová dohoda o převzetí mikroblogovací služby nakonec došla po mnoha peripetiích naplnění. Miliardář a šéf Tesly a SpaceX Elon Musk se stal za 44 miliard dolarů novým majitelem Twitteru. Ihned propustil výkonného ředitele společnosti Paraga Agrawala. V jeho roli ho nahradí přímo Musk, uvádí agentura Bloomberg. Skončili i další členové topmanagementu firmy.

Podle agentury AP se zásadní personální změny všeobecně očekávaly a  představují prý jen první z mnoha zásadních změn v korporátním i technologickém fungování Twitteru. Musk zjevně nehodlá sledovat firmu jen zpovzdálí. Těsně před naplněním dohody si změnil životopisný popisek u svého twitterového účtu na prosté Chief Twit. Zároveň publikoval video, jak triumfálně kráčí do sídla Twitteru s umyvadlem v ruce. Jde o slovní humor a narážku na často používané sousloví Let that sink in. Musk ale bude muset sociální síť obohatit i něčím jiným než legráckami.

Tento týden zveřejnila agentura Reuters závěry interní studie Twitteru, podle které služba ztrácí své nejaktivnější uživatele „znepokojujícím“ tempem. Vysoce aktivní uživatelé tvoří ani ne deset procent celkového počtu lidí s twitterovým účtem, píší však přes 90 procent všech tweetů a na globálních příjmech firmy se podílejí z poloviny, popisuje Reuters. Není to jediný varovný trend. U zapálených anglickojazyčných twitteřanů se od roku 2020 postupně mění oblast jejich zájmu. Nejmarkantnějším tempem roste touha prohlížet si obsah věnovaný kryptoměnám či erotice a pornografii. Naopak zpravodajství, sport nebo showbyznys přestává tento typ uživatelů bavit. „Jenže tweety na tato tři témata patří mezi ty vůbec inzertně nejatraktivnější,“ píše Reuters.

Musk se sice chystá propustit část z téměř osmi tisíc pracovníků korporace, to jí však ekonomicky prospět nemusí, pokud nebude fungovat její základní byznys model. Interní report kromě toho naznačuje, že se způsob užívání mikroblogovací služby vychyluje od Muskem preferovaného kurzu. Americký miliardář svou motivaci pro koupi Twitteru rámoval do značné míry politicky. Konkrétně jako snahu učinit z něj plnohodnotnou demokratickou veřejnou sféru, kde by lidé mohli bez obav z cenzury vyjadřovat své názory. Ve čtvrtek také řekl, že Twitter nekoupil proto, aby vydělal více peněz, ale aby se pokusil pomoci lidstvu, které má rád. Musk v minulosti kritizoval také způsob moderování obsahu včetně doživotního zablokování účtu amerického exprezidenta Donalda Trumpa. Ten mimo jiné opakovaně a bez důkazů napadal regulérnost vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách či sdílel z faktického hlediska pochybné tweety. Jak uvádí Bloomberg, doživotní blokace uživatelů nové vedení firmy odvolá.

Elonu Muskovi vadí též či vysoký počet spamových a robotických účtů. Miliardář současně věří, že je Twitter ideální platformou pro rozvoj občanské žurnalistiky. Rád by také pojal Twitter jako technologický základ pro vytvoření „aplikace na všechno“ nabízející na jednom místě služby typu on-line plateb, nákupy či zprostředkování osobní dopravy. V Číně se tento koncept mimořádně ujal prostřednictvím tamní aplikace WeChat.

I kdyby se ale podnikateli povedlo přiblížit ideálu veřejné debaty, do níž se může svobodně zapojit každý a zároveň je osvobozen od nutnosti čelit projevům nenávisti, nemá jistotu, že to uživatelé dostatečně ocení. Úspěch TikToku a snaha Facebooku utlumit své speciální funkce na podporu zpravodajského obsahu naznačuje, že se lidé chtějí na sítích v rostoucí míře prostě jen bavit. Možná tím více, s čím vyhrocenějšími příspěvky na téma války, pandemie či politiky obecně se na Facebooku či Twitteru v posledních letech setkávají. Případné rozvolnění moderace twitterového obsahu ale může přispět k ještě větší vyhrocenosti veřejné debaty, a tím nepřímo i k dalšímu exodu za bezstarostnějším uživatelským zážitkem.

-riv-