Reklamní výnosy video serveru YouTube poprvé klesly

středa, 26. října 2022, 23:35 Internet & Mobil MediaGuru

Výnosy z reklam umisťovaných na YouTube se ve třetím čtvrtletí roku meziročně snížily o 2 %, ukazují kvartální výsledky mateřské firmy Alphabet.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Výnosy společnosti Aplhabet, která provozuje Google nebo video službu YouTube, se ve třetím letošním čtvrtletí meziročně zvýšily o 6 % a celkově dosáhly 69 mld. USD. Za mírným navýšením stojí vyšší výnosy z vyhledávání a z cloudu, naopak negativně se do výsledků promítá silný kurz USD. Reklamní výnosy YouTube navíc poprvé klesly, a to meziročně o 2 % na 7 mld. USD.

Výsledky za třetí kvartál 2022 tak potvrdily zpomalení digitální reklamy, signalizované ve výsledcích majitele Googlu už ve druhém čtvrtletí roku. „Ve druhém čtvrtletí jsme zaznamenali snížení investic ze strany některých inzerentů na YouTube a Google Network a toto snížení se ve třetím čtvrtletí zvýšilo," uvedl v konferenčním hovoru s investory Philipp Schindler, chief business officer Aplhabet. Snížení výdajů některých inzerentů zaznamenal Google i v reklamách ve vyhledávání. „Například ve finančních službách jsme zaznamenali pokles v podkategoriích pojištění, půjčky, hypotéky a kryptoměny," upřesnil.

Na druhou stranu se ale daří zvyšovat „nereklamní" výnosy YouTube, kam patří služby YouTube Music Premium a YouTube TV, a to díky rostoucímu počtu předplatitelů. Nereklamní výnosy YouTube se společně s Google Play a zařízeními a službami vykazují v rámci ostatních výnosů Googlu. Ty se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšily o 2 % na 6,9 mld. USD.

Provozovatel YouTube už v uplynulých týdnech oznámil záměr zaměřit se na monetizaci krátkých videí YouTube Shorts. Rozvíjet chce také e-commercové aktivity v podobě živého nakupování nebo videokampaní s akcemi. 

-mav-