Sněmovna dala vydavatelům silnější pozici vůči online platformám

pátek, 14. října 2022, 11:10 Internet & Mobil, Tisk , Aktualizováno ČTK

Firmy jako Google, Twitter nebo Facebook budou muset podle novely získat od kolektivního správce nebo od jednotlivých vydavatelů licence ke komerčnímu využívání jejich článků.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Vydavatelé a mediální domy asi získají silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálních sítí při sjednávání licenčních poplatků za využívání článků. Sněmovna to v pátek schválila v rámci novely autorského zákona, kterou se implementuje evropská směrnice č. 790/2019 o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Směrnice ve svém článku 15 nově stanovuje také odvozená autorská práva pro vydavatele tiskových publikací v printové a online formě. Užití tohoto vydavatelského obsahu dalšími uživateli, zejména pak velkými digitálními platformami, které vlastní obsah nevytváří, ale přebírají jej od jiných tvůrců a na jeho základě potom vytváří vlastní zisky, bude do budoucna možné pouze na základě uzavřené licenční smlouvy. Tu si bude moci sjednat každý vydavatel samostatně, nebo pověří kolektivního správce, kterého svým rozhodnutím stanoví Ministerstvo kultury ČR.

Sněmovna přijala i pozměňovací návrh poslance Jana Laciny (STAN), který posiluje vymahatelnost autorských práv vydavatelů ve vztahu k digitálním platformám. Pokud nedojde k vzájemné dohodě mezi vydavatelem či kolektivním správcem ve lhůtě do 60 dnů od zahájení jednání, potom o transparentních a spravedlivých podmínkách licenční smlouvy rozhodne Ministerstvo kultury ČR.

Posílení pozic vydavatelů nad rámec unijní směrnice kritizuje americká společnost Google, která provozuje nejpoužívanější internetový vyhledávač. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) změnu podpořil.

Firmy jako Google, Twitter nebo Facebook budou muset podle novely získat od kolektivního správce nebo od jednotlivých vydavatelů licence ke komerčnímu využívání jejich článků. Licenční poplatek by podle návrhu senátora Jana Laciny měl zohledňovat rozsah a dosah publikovaného sdělení, úsilí vynaložené vydavatelem na pořízení obsahu publikace a ekonomický přínos, který má platforma z užívání obsahu, a to včetně příjmů z reklamy.

V případě nedohody platforem a vydavatelů do dvou měsíců od zahájení jednání by odměnu mělo stanovit ministerstvo kultury, které by na to také mělo 60 dnů. Pokud by platforma odmítla jednat o získání licence nebo by licenční poplatky neplatila, hrozila by jí podle vládní předlohy pokuta až půl milionu korun. Lacinova úprava sankci zpřísnila až na jedno procento celkového ročního obratu.

Baxa poslancům řekl, že posílení ochrany vydavatelů vůči poskytovatelům služeb informační společnosti nebude znamenat ztížení boje s dezinformacemi nebo omezování rozvoje informačních služeb. Reagoval tak nepřímo na tvrzení společnosti Google, podle níž Lacinova změna „znesnadní lidem přístup k důvěryhodným zprávám". Upozornil na to server Médiář, podle něhož Google hrozí odstoupením od dosavadních licenčních dohod s českými vydavateli. Bez licence a hrozby sankce by pak mohl používat jen velmi krátké úryvky nebo vkládání hypertextových odkazů.

„Směrnice o autorských právech v této podobě ztíží lidem v Česku přístup k důvěryhodným zprávám a může také vést k nižší návštěvnosti webů vydavatelů. Krátké úryvky textu, které teď zobrazujeme ve výsledcích Vyhledávání a Zprávách Google, pomáhají lidem najít relevantní články a také pomáhají zvyšovat návštěvnost zpravodajských webů. Navrhované úpravy by nás bohužel mohly donutit k přehodnocení zobrazování těchto krátkých úryvků v našich službách v Česku," uvedla v pátek po schválení novely Alžběta Houzarová, manažerka komunikace Googlu pro Česko a Slovensko.

S Lacinovými úpravami podle Médiáře naopak souhlasily Unie vydavatelů, která sdružuje vydavatelství jako Mafra, Czech News Center či Vltava Labe Media, nebo také společnost Seznam.cz, která je vůči novele v dvojjediné roli. Kromě internetového vyhledávače totiž provozuje také zpravodajské servery.

Profesní asociace Unie vydavatelů a Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) dnešní schválení novely autorského zákona ve znění  pozměňovacího návrhu poslance Laciny přivítaly. „Navzdory extrémně silnému lobbistickému nátlaku digitálních platforem poslanci ve třetím čtení svým hlasováním jednoznačně podpořili spravedlivé tržní podmínky pro české vydavatele," uvedli k výsledku hlasování Václav Mach (Unie vydavatelů) a Tereza Tůmová (SPIR).

Kolektivní správce by podle schválené úpravy pirátské poslankyně Kláry Kocmanové nezastupoval na rozdíl od vládní předlohy automaticky všechny mediální domy a vydavatele, kteří to neodmítnou, ale pouze ty, kdo o to požádají. Unie vydavatelů podle Médiáře prosazovala vládní variantu, pro verzi Kocmanové byla Asociace online vydavatelů, která zastupuje menší internetové hráče –⁠ Drbna.cz, Info.cz, Extra Online Media či Forum 24.

-čtk-, -mav-

Aktualizováno o vyjádření společnosti Google a o reakce Unie vydavatelů a SPIR