TV Nova zahajuje předvolební vysílání k prezidentským volbám

pondělí, 31. října 2022, 18:20 Aktuality, TV MediaGuru

TV Nova zahajuje od pondělí 31. října předvolební vysílání k prezidentským volbám. Má být nejrozsáhlejší v historii této televizní stanice.

TV Nova počítá pro prezidentské volby se svým dosud nejrozsáhlejším předvolebním a volebním zpravodajství. Přinese sérii předvolebního vysílání, speciálních diskusních pořadů, dvou hlavních debat a volebního vysílání při sčítání výsledků. Zároveň, pokud se bude konat druhé kolo volby, také odvysílá poslední rozhodující debatu dvou postupujících kandidátů a i druhé sčítání výsledků. Do předvolebního režimu přechází zpravodajství TV Nova od pondělí 31. října.

„Předvolební režim znamená pro naši práci tři zásadní věci. Všichni reportéři, editoři, producenti a vedení redakce musí mít podepsaný volební kodex, musejí se od dnešního dne zdržet jakýkoliv politicky motivovaných příspěvků a komentářů a nesmějí se aktivně účastnit kampaně,“ uvedl Kamil Houska, ředitel zpravodajství TV Nova.

Kromě pravidel pro redakci se zavádějí i pravidla pro jednotlivé kandidáty. Do zpravodajských relací budou zváni ti prezidentští kandidáti, kteří budou v průběžných volebních odhadech dosahovat alespoň 3 % hlasů. Nezáleží na tom, v jakém výzkumu se kandidát objeví, stačí, aby to bylo v jednom z nich, a to od 1. října 2022. Kandidáti nemají garantovanou pozici v jakémkoliv příspěvku. Redakce sama rozhoduje, zda je kandidát do reportáže relevantní, či nikoliv. V potaz se berou volební průzkumy těchto agentur: Kantar, STEM, Stem/Mark, CVVM, Median, Nielsen-Admosphere, Data-Collect a Ipsos.

Pro předvolební a volební vysílání si TV Nova připravila speciální grafiku, vše zastřešuje kampaň Cesta na Hrad s podtitulem Prezidenta si vyberete na Nově.

Plán vysílání

  • 31. října 2022 – 1. ledna 2023: Zpravodajský servis – standardní volební pokrytí.
  • 2. ledna – 11. ledna 2023: Profily kandidátů. V posledních dvou týdnech před prvním kolem prezidentské volby odvysílá Nova osm profilů nejsilnějších prezidentských kandidátů. Profily budou součástí vysílání Televizních novin v období od 2. do 11. ledna, a to v pracovních dnech.
  • 12. ledna 2023: Debaty kandidátů. Proběhnou dvě debaty, do nichž bude pozváno osm nejsilnějších kandidátů, jejichž profily byly představeny v předchozích dnech v Televizních novinách. Do první debaty, která bude začínat v 17:00 a bude ji moderovat Bára Divišová, bude pozváno pět kandidátů, kteří se v průzkumech neumístili mezi prvními třemi. Debata bude trvat hodinu a půl. Od 20:00 se uskuteční druhá debata, a to se třemi kandidáty, kteří mají podle průzkumů nejvyšší preference. Tuto debatu bude moderovat Rey Koranteng a bude rovněž trvat hodinu a půl.
  • 13. ledna 2023: Cesta na Hrad – Poslední možnost se rozhodnout a Otevření volebních místností. Speciální vydání Snídaně moderuje Martin Čermák ze studia na Hradčanském náměstí. Ve 14:00 pak začne čtvrthodinové mimořádné vysílání, v němž budou štáby monitorovat otevření volebních místností, včetně vstupů z regionů.
  • 14. ledna 2023: Cesta na Hrad – Rozhodnutí. Od 13:00 bude spuštěno sledování volebních výsledků v mimořádném živém kontinuálním vysílání. Součástí bude prezentace samotných výsledků či rozhovory s hosty. Nebude chybět ani kontinuální vysílání na TN Live, které bude moderovat Lukáš Richtár.

Pokud dojde na druhé kolo, má zpravodajství TV Nova připraven následující scénář. 23. a 24. ledna se od 20:00 uskuteční půlhodinové křížové rozhovory s oběma kandidáty, oba moderuje Rey Koranteng. Následující dny budou kopírovat program u prvního kola, tedy velká debata kandidátů ve čtvrtek od 20:00, speciální ranní vysílání v pátek, sledování otevření volebních místností a monitoring a komentování výsledků jak na TV Nova, tak na TN Live.

„Tato debata bude tou úplně poslední, která mezi kandidáty proběhne. I proto říkáme, že si prezidenta vyberete na Nově,“ tvrdí Kamil Houska, „Cesta na Hrad vyvrcholí 29. ledna, kdy odvysíláme od 20:00 hodinový rozhovor Báry Divišové a Reye Korantenga s nově zvoleným budoucím prezidentem České republiky.“

-mav-