Axocom: Video pirátství letos v Česku narostlo o 160 procent

pondělí, 14. listopadu 2022, 15:15 TV, Internet & Mobil, Aktuality MediaGuru

Nelegální stahování video obsahu se v Česku podle společnosti Axocom letos meziročně zvýšilo o 160 procent.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Nelegální stahování video obsahu se v Česku letos meziročně zvýšilo o 160 procent. Důvodem je vysoká inflace v kombinaci s rostoucí nabídkou televizního obsahu v podobě streamovacích platforem. Vyplývá to z analýzy distribuční společnosti Axocom podle výskytu nelegálního obsahu na stahovacích serverech a také měřením uživatelského vyhledávání titulů.

„Zhoršující se ekonomická situace společně s inflací nutí Čechy šetřit. Kultura se letos ocitla pod obrovským tlakem. Patrné je to na návštěvnosti českých kin, které si sice ve srovnání s covidem polepšily, ale na předpandemickou úroveň to nestačí," řekla ředitelka společnosti Axocom Erika Luzsicza.

Naopak čas strávený u televizních obrazovek od počátku covidové období narostl na rekordní úroveň, uvedla firma. Průměrný Čech stráví sledováním pořadů přes čtyři hodiny denně, což je nejvíce za 25 let, tedy za celou dobu sledování těchto údajů. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se na tomto trendu něco změnilo.

„Nabídka se v posledních letech zněkolikanásobila, ale zároveň i dramaticky roztříštila na nejrůznější platformy, přičemž většina z nich je placená. Navíc každá z nich má v portfoliu obsah, který je v trendu. A jelikož diváci chtějí zůstat v obraze a držet krok nejen s tím, co sledují lidé v jejich okolí, ale také s diskutovanými trendy, tak se bohužel nezřídka dostává na řadu i pirátství," dodala Luzsicza.

Situace se podle ní navíc ještě zhorší. Pirátství bude nahrávat jak nadále se zhoršující ekonomická situace, která bude nutit lidi šetřit, tak fakt, že přes zimu sledovanost televize tradičně roste. Tradičně nejvytíženější období je spojené s koncem roku.

Nejoblíbenější video platformou je podle analýzy společnosti Eset v Česku Netflix (39 procent). V závěsu za ním se mezi tuzemskými diváky těší oblibě české platformy Voyo (18 procent) a iPrima (16 procent) nebo platforma HBO Max (16 procent).

Komerční televize se snaží s pirátstvím bojovat potíráním ukradeného obsahu na internetových úložištích. Minulý týden se například dohodly s provozovatelem internetových úložišť Hellshare a Hellspy na nasazení filtrů, které budou vyhledávat nelegální obsah. Filtry budou průběžně upravované a doplňované tak, aby reflektovaly chování uživatelů, kteří nelegálně šíří audiovizuální díla.

-čtk-