Investice do rádiové reklamy překonávají předcovidovou úroveň

středa, 9. listopadu 2022, 12:15 Rádio MediaGuru

Třetí čtvrtletí 2022 bylo z pohledu čistých rádiových investic nejrychleji rostoucím kvartálem za poslední roky.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Čisté investice do rádiové reklamy v letošním třetím čtvrtletí dosáhly 287,6 mil. Kč a přesáhly tak úroveň před covidem. Naposledy se průzkum čistých investic realizoval před dvěma lety, proto se srovnání vztahuje ke třetímu čtvrtletí 2019. Ve srovnání s 3Q/2019 se letošní investice navýšily o 8 %.

Podle rozhlasových provozovatelů se dařilo růst ve všech měsících třetího kvartálu, když oproti předchozím rokům významně posílily investice v srpnu. Na předcovidovou úroveň se investice do rádiové reklamy vrátily už v prvním letošním kvartále a tempo růstu postupně nabíralo na síle v průběhu roku. Tradičně nejsilnější bylo druhé čtvrtletí, ale nejvyšší nárůst investic vykazuje třetí kvartál 2022.

Rádioví provozovatelé celkově odhadují, že rok 2022 skončí růstem oproti roku 2019. Domnívají se dokonce, že letošní rok bude z pohledu čistých investic zřejmě nejsilnějším za posledních osm let.

Zdroj: Rozhlasová sekce SKMO

Zdroj: Rozhlasová sekce SKMO

Čisté investice jsou založeny na expertním odhadu členů Rozhlasové sekce SKMO, jde tedy o údaje z Českého rozhlasu, Radiohousu a Media Clubu. Vyjadřují objem v ceníkových cenách minus slevy a minus bartery. Nejsou odečteny bonusy agentur, zastupitelství či obchodníků a jsou založeny na fakturovaných objemech, nikoli odvysílaných. Zveřejněny byly na středečním setkání odborné veřejnosti k výsledkům výzkumu Radioprojekt.

-mav-