Knihkupci posilují kampaně, nastává nejsilnější období

úterý, 22. listopadu 2022, 07:25 Marketing, Retail MediaGuru

V rámci knižních prodejů tvoří Vánoce nejsilnější část roku. Knihkupectví momentálně zesilují svoji komunikaci skrze kampaně. Klíčové jsou sociální sítě i mikroinfluenceři.

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Knihkupectví spouštějí kampaně na podporu prodeje knih jako vánočních dárků. Některé kampaně již probíhají a jiné se teprve chystají. „Velké kampaně jsme již spustili na přelomu října a listopadu, aby si zákazníci v klidu a s předstihem mohli objednat na Vánoce,“ vysvětluje Renata Kricnerová, vedoucí oddělení marketingu a PR Kosmas. Kromě outdoorových kampaní sílí vliv sociálních sítí nebo také zapojení menších influencerů. Vánoční prodeje tvoří pro knihkupectví nejdůležitější část roku. Prodeje v některých případech tvoří i násobky průměrného obratu.

Prodejci přicházejí také s projekty, které mají zákazníkům pomoci s výběrem dárků. Knihkupectví Martinus zapojilo Vánočního pomocníka nebo speciální vánoční podstránku. „Letos se soustředíme převážně na brandovou kampaň s naším videem, které představuje knihkupectví Martinus.cz jako pomocníka při výběru vánočních dárků,“ uvedl Michal Meško, CEO Martinus.cz. Pro Knihy Dobrovský je hlavní vánoční komunikací Knižíšek, který nosí knižní vánoční dárky. „Zároveň jsou připraveny kupříkladu velké soutěže jako Knižní renta či se nám blíží klasický Black Friday. Každý týden spouštíme komunikaci zhruba 10 specifických kampaní či slevových akcí,“ dodává CMO & e-commerce director z Knih Dobrovský Adam Pýcha.

Zapojování influencerů do kampaní praktikují knihkupectví delší dobu. Postupně se však soustředí na menší influencery, kteří mají větší dosah. „Postupně se přesouváme od velkých influencerů ke komunitám menších blogerů a tvůrců obsahu, kteří ovšem milují náš produkt. Zároveň máme řadu interních ambasadorů a vlastních projektů, které mají obrovské dosahy,“ vysvětluje Pýcha. Zapojení influencerů využívají také v knihkupectví Martinus. „S influencery průběžně spolupracujeme během celého roku, obvykle se jedná o mikroinfluencery, na Vánoce tradičně spolupracujeme s jedním nebo dvěma většími influencery,“ dodává Michal Meško.

Vánočí prodeje představují pro knihkupce důležitou část roku. „Podobně jako u všech e-shopů napříč sortimentem je pro nás nejsilnější období před Vánoci jak na kosmas.cz, tak v našich 38 kamenných prodejnách Kosmas. Jsme rádi, že právě knihy zůstávají i nadále důležitými vánočními dárky a zájem o ně neklesá i přes jejich vzrůstající ceny,“ doplňuje Renata Kricnerová. Michal Meško uvádí, že listopad a prosinec tvoří Martinusu jednu třetinu celoročního obratu. Velkou část celoročních prodejů tvoří Vánoce také Knihám Dobrovský. „Některé prodejny v tomto období udělají i násobky průměrného obratu. To lze říct i o e-shopových prodejích,“ doplnil Adam Pýcha.

Klíčové jsou sociální sítě, outdoor a pro některé také televizní kampaně. Knihám Dobrovský dlouhodobě běží kampaně na stanicích televize Prima, kde plánují také vánoční spoty. Sociální sítě tvoří jako prostředník komunikace podstatnou část. Velký důraz na ně letos klade knihkupectví Martinus, které se rozhodlo soustředit hlavně na video obsah. „Letos se nejvíce chceme soustředit na videokampaně, část z nich poběží na YouTube a část na sociálních sítích,“ dodává Michal Meško.

vánoční kampaň Martinus

-tšl-