Nadšení z Instagramu u mladých padá, dál sílí TikTok

neděle, 13. listopadu 2022, 07:55 Internet & Mobil, Výzkum MediaGuru

Mediální pozornost přitahuje poslední dobou hlavně Twitter, pro budoucnost sociálních sítí jsou ale důležitější úplně jiné platformy.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Pozornost adolescentů stále účinněji dobývá čínský TikTok. Potvrzuje to studie americké investiční banky Piper Sandler, která vznikla na základě odpovědí téměř 15 tisíc amerických teenagerů. Popularita TikToku u této demografické skupiny zastiňuje Instagram či Snapchat, s Facebookem a Twitterem je prakticky nesrovnatelná. Necelých 40 procent dotazovaných uvedlo TikTok jako svou preferovanou sociální síť. To je o pět procentních bodů více, než zaznamenala obdobná studie z jara letošního roku. V pořadí popularity následují Snapchat s třiceti procenty a Instagram s dvaceti. V případě vizuální platformy z holdingu Meta vynikne tempo jeho ústupu ze slávy. V roce 2019 by přibližně třetina respondentů uvedla, že jejich nejoblíbenějším síťovým médiem je právě Instagram. Pro doplnění: u Facebooku a Twitteru to nyní uvedla jen dvě procenta dotazovaných.

Šéfa Mety Marka Zuckerberga může aspoň částečně utěšovat skutečnost, že Instagram vychází ze studie jako ta nejčastěji používaná platforma. 87 procent teenagerů deklaruje, že používá Instagram alespoň jednou měsíčně. To je sice mírně nižší procento než na jaře, pořád o čtyři procentní body více než u TikToku a Snapchatu. Zuckerberg si ale příliš oddychnout nemůže. Kdyby byly vyhlídky jeho sítí zářné, nesnažil by se Instagram stále více funkčně přibližovat k TikToku.

Sázka na budoucnost

Meta hodně spoléhá na úspěch svého formátu Reels, což je v podstatě nápodoba tiktokových zábavních klipů, jenže ambice firmy nespočívají jen v neustálém dohánění konkurence. Podle serveru Social Media Today potřebuje americká korporace mladou generaci uživatelů mimo jiné k tomu, aby měl kdo naskočit na Zuckerbergovy dalekosáhlé vize takzvaného metaverza. Protože když nebudou považovat tuto vizi virtuální reality za cool teenageři, pak už nikdo, podotýká Social Media Today. Kdyby nicméně u Mety vše směřovalo žádoucím směrem, nemusí firma sáhnout k nejmasovějšímu propouštění v historii fungování firmy. Chystá se rozvázat pracovní poměr s více než 11 tisíci lidmi, což odpovídá přibližně 13 procentům celkového počtu pracovníků v Metě. V letošním roce jde o jedno z nejmasovějších propouštění v technologickém sektoru, doplňuje agentura ČTK.

Provozovateli Facebooku či Instagramu ale může nakonec částečně pomoci s přetahováním mladé generace politika. Komisař amerického telekomunikačního úřadu FCC, republikán Brendan Carr, tento týden pro Bloomberg vyslovil názor, že by mělo dojít k zákazu TikToku na americkém trhu. Podle Carra představuje sociální síť ohrožení tamní národní bezpečnosti kvůli přeposílání datových toků do domovské Číny. Sám Carr, respektive republikánská strana, by ovšem za nynější politické konstelace zákaz TikToku prosadili jen obtížně. Po prezidentských volbách v USA v roce 2024 ale může být situace jiná. Každopádně platí, že ačkoliv současná pozice TikToku u mladých lidí vypadá neotřesitelně, nelze ji brát jako zaručenou. Ve světě globálního byznysu bude nejistoty spíše přibývat než naopak.

-riv-