Tisíce demonstrantů pochodovaly z centra Prahy k budově ČT

čtvrtek, 17. listopadu 2022, 13:20 Aktuality, TV , Aktualizováno ČTK

K budově České televize na Kavčích horách pochodoval protestní průvod, který vyrazil ve 14:00 z Opletalovy ulice.

Sídlo České televize na Kavčích horách, zdroj: Česká televize

Sídlo České televize na Kavčích horách, zdroj: Česká televize

Protestní průvod k budově České televize ohlásil na 17. listopadu aktivista Ladislav Vrabel, který v posledních měsících organizuje protivládní demonstrace. Účast předběžně odhadl na 30.000 lidí. Demonstranti plánují vyrazit ve 14:00 z Opletalovy ulice a projít přes Václavské náměstí a magistrálu až na Kavčí hory. Tam chtějí demonstrovat od 15:00 „za umožnění vystoupení ve vysílání ČT".

Protestní pochod zkomplikoval dopravu v Praze, policie uzavřela magistrálu ve směru z centra a dopravní podnik odklání i náhradní autobusovou dopravu za metro C ve vyloučeném úseku mezi Florencí a Pražského povstání.

Demonstranti se sešli kolem 14:00 v Opletalově ulici nedaleko Hlavního nádraží, podle odhadu ČTK jsou jich tisíce. Poblíž Státní opery vyšli na magistrálu, po které pochodují ven z města. Po hodině se dostali na Nuselský most, který je zhruba v polovině trasy pochodu.

Zdroj: twitterový účet ČT

Na protest dohlížejí policisté. Pražská policie již ve středu vzkázala, že je připravená udělat maximum pro zajištění veřejného pořádku a ochrany zdraví i majetku. Řidiče varovala před odpoledním omezením provozu mezi Václavským náměstím a Kavčími horami a rezidenty upozornila na to, že některé ulice poblíž sídla televize budou až do večera zcela neprůjezdné.

„V minulých dnech jsme absolvovali schůzky s velením akce i obhlídky objektu. Bezpečnost jsme posílili jak navýšením televizní ochranky, tak opatřeními v oblasti pasivní bezpečnosti," sdělila ČTK mluvčí veřejnoprávní televize Karolína Blinková.

„ČT navíc, až na nezbytnou zpravodajskou výrobu a zajištění vysílání programů, utlumí ve čtvrtek 17.11. veškerou výrobní činnost v odpoledních a večerních časech, aby zaměstnanci nemuseli řešit obtíže při vstupu nebo odchodu z objektů. Od minulého týdne rovněž probíhá interní informační kampaň, abychom společně maximálně zajistili plynulost vysílání a výroby a ochránili bezpečí zaměstnanců a majetku ČT," dodala.

Protestní průvod k budově České televize (ČT) a demonstraci před ní přenáší ČTK pomocí videostreamu od 14:00

Zdroj: ČTK

Vrabel, který podle médií čelí řadě exekucí, v minulých měsících organizoval několik protivládních demonstrací. Na poslední, pořádané 28. října, se podle odhadů policie sešly nižší desítky tisíc lidí. Na náměstí se při protestu nacházely petiční stánky Svobodných nebo prezidentských kandidátů Josefa Skály (KSČM) a Aleny Vitáskové. Po demonstraci vznikly před Národním muzeem potyčky mezi jejími příznivci a odpůrci. Někteří demonstranti se střetli i s policií.

-čtk-