Češi se více orientují na cenu, diskonty posilují

středa, 21. prosince 2022, 07:35 Marketing, Retail MediaGuru

Čeští spotřebitelé začínají reálně pociťovat dopady inflace. Více se orientují na cenu a vyhledávají k nákupům častěji diskonty.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Postupující inflace začíná výrazněji ovlivňovat chování českých spotřebitelů. Více než dřív se orientují na cenu, nakupují privátní značky a produkty v promocích a častěji volí k nákupům diskonty. 

Podle dat agentury GfK zaznamenal diskontní trh v letech 2019 až 2021 růst 28,3 %, zatímco trh bez diskontů za stejné období narostl o 8,7 %. Z letošního výzkumu diskontního řetězce Penny na reprezentativním vzorku více než 500 respondentů zase vyplývá, že se postupně zvyšuje počet lidí, kteří nakupují nebo dávají přednost nákupu v diskontních prodejnách před klasickými supermarkety. Občas v nich nakupuje až 85 % spotřebitelů. 

Nejoblíbenější jsou diskonty ve věkové kategorii 45–59 let (92 %) a v kategorii 60+ (88 %). U mladší skupiny ve věku 30–44 let v nich pravidelně nakupuje 79 % lidí. Většina lidí v těchto typech prodejen nakupuje větší množství potravin či dělá obecně větší nákup než v ostatních typech prodejen s potravinami.

Penny rozšíří nabídku privátních značek

Diskontní řetězce na českém trhu již také vnímají změny chování svých zákazníků. „Náš řetězec je diskont, což znamená, že se dlouhodobě zaměřujeme na to, abychom zákazníkům nabízeli nejlepší poměr ceny a kvality. Proto zaznamenáváme nárůst zákazníků, kteří k nám přechází jak od konkurence, tak i z onlinu a vyhledávají právě nejvýhodnější ceny na trhu,“ popisuje na dotaz MediaGuru Tomáš Kubík, tiskový mluvčí řetězce Penny. 

„Ještě více než v minulosti také zákazníci nakupují zboží v rámci akčních nabídek, nebo v případě srovnatelných produktů volí levnější alternativu. Proto také zákazníci daleko častěji volí produkty privátních značek prodávaných exkluzivně v našem řetězci na úkor značkových výrobků,“ vysvětluje Kubík s tím, že předpokládá, že zájem o privátní značky i nadále poroste. Z tohoto důvodu bude Penny počet výrobků svých značek rozšiřovat, ať už pod stávajícími brandy, nebo novými. 

Lidl testuje zlevněné bedýnky s novým sortimentem

Změny v chování zákazníků potvrzuje i mluvčí Lidlu Tomáš Tyler. Kromě zvýšeného zájmu o privátní značky pozoruje rovněž intenzivnější využívání mobilní aplikace Lidl Plus, která každý týden nabízí nové akce. „Dlouhodobě ji využívá více než 80 % registrovaných uživatelů,“ doplňuje. 

V Lidlu rovněž sílí poptávka po akčním a zlevněném zboží. „Největší zájem je o akční zboží v podobě základních potravin, jako jsou vejce, máslo nebo mléko. Vzhledem k rostoucím cenám v restauracích evidujeme také zvýšenou poptávku po hotových jídlech. Úbytek nakupujících vnímáme aktuálně nejsilněji v kategorii spotřebního zboží,“ prozrazuje Tyler a dodává, že poptávka je také po bedýnkách s ovocem a zeleninou za 25 korun. Kvůli jejich úspěchu zkouší řetězec v rámci pilotního projektu prodej třech nových sortimentních skupin v osmi prodejnách: maso a ryby, chlazené zboží a nebalené pečivo. Každá skupina bude mít v prodejně své konkrétní umístění, – svůj vlastní slevový koutek – a pro lepší orientaci bude označen samolepkou „S Lidlem šetříme jídlem“.  

Action chce udržet rychlé tempo expanze

Diskonty však nevyhledávají Češi jen při nákupu potravin. Úspěch zde slaví i nizozemský řetězec Action, který na český trh vstoupil v srpnu roku 2020 a od té doby otevřel již 43 prodejen. Nabízí v nich neustále obměňovaný sortiment přibližně 6000 výrobků z rozmanitých kategorií, jako jsou dekorace, hračky, psací potřeby, oblečení a další. „V kontextu dnešní inflace je pro zákazníky stále důležitější poměr ceny a hodnoty, a to u nákupu jakéhokoli zboží. Tím spíš jsme si pak jistí naším obchodním modelem, protože věříme, že svíčky, zápisníky nebo bytové dekorace mohou být v očích zákazníků stejně důležité jako prací prášek, zubní pasta nebo nové spodní prádlo,“ přibližuje Petr Juliš, generální ředitel Action pro Českou republiku. 

Zájem o produkty každodenní potřeby v Actionu, jako jsou prací prášky, mýdlo, toaletní papír nebo kuchyňské utěrky, stoupl oproti předchozím rokům až o 30 %. Podle Juliše však roste také u výrobků, s nimiž lze lépe čelit následkům růstu cen energií, jako jsou elektrické ohřívače, svíčky, plédy, pantofle či větší balení baterií.

„Action je dnes nejrychleji rostoucím nepotravinovým diskontním řetězcem v Evropě. Máme více než 2 100 prodejen v 10 zemích napříč kontinentem. V České republice jsme mezi roky 2021 a 2022 vyrostli dvojnásobně. To vnímáme jako velký úspěch a doufáme, že podobné tempo expanze udržíme i v roce 2023,“ dodává Juliš.

-stk-