Kvůli pirátství přicházejí placené televize o miliardy eur ročně

středa, 21. prosince 2022, 16:35 TV, Internet & Mobil MediaGuru

Evropská populace využívající nelegální IPTV se zvyšuje, audiovizuální sektor kvůli tomu přichází o miliardy eur ročně, ukazuje nová zpráva.

Zdroj: Pixabay

Zdroj: Pixabay

Televizní pirátství není problémem jen střední a východní Evropy. Jak ukazuje aktuální zpráva Audiovizuální antipirátské aliance (AAPA) jen během loňského roku přišla placená televize v Evropě kvůli nelegální IPTV o 3,21 miliardy eur. Podle AAPA se pirátství dopouští 17,1 miliónů lidí (4,5 %), což je zhruba populace celého Nizozemska.

Čísla jsou to alarmující, protože jde o uživatele všech věkových skupiny, tedy v rozmezí 16 až 74 let. Vůbec nejpočetnější skupinou je netflixovská generace 16 až 24 let. Jen těch je z celého počtu 5,9 milionu. Jen pro představu, to je počet obyvatel Finska. K obsahu se dostávají prostřednictvím ilegálních IPTV služeb. Ty si takto přišly na 1,06 miliardy eur.

Vývoj evropské populace využívající ilegální IPTV mezi roky 2018 a 2021, zdroj: AAPA

Vývoj evropské populace využívající ilegální IPTV mezi roky 2018 a 2021, zdroj: AAPA

Co je asi nejvíce překvapující, že podle zprávy se nejvíce pirátství dopouštějí ve zmíněném Nizozemsku (8,2 % populace) a naopak nejméně v Rumunsku (0,8 %). Celkově v rámci evropské sedmadvacítky využívá ilegální IPTV služby 4,5 procenta občanů. Zpráva odhaduje, že nelegální IPTV přinesla českému trhu jen v roce 2021 ztráty ve výši 22,4 mil. euro (což představuje více než 0,5 mld. Kč) a měsíční újmu vyčíslila na 1,9 mil. euro. Přes nelegální IPTV by se mělo k obsahu dostávat více než 350 tisíc Čechů, což činí 4,4 % populace ve věku 16-74 let. Absolutně nejvyšší ztráty jsou evidovány na britském, německém, francouzském a španělském trhu.

Zpráva rovněž upozorňuje, že  webové stránky poskytující nelegální služby IPTV nejsou jediným způsobem přístupu k pirátskému obsahu. Například platformy a aplikace sociálních médií poskytují relativně snadný neoprávněný přístup k obsahu. Vydělávají také neoprávnění poskytovatelé z reklamy a malwaru. To znamená, že příjmy pirátů a potenciální ztráty
odvětví jsou větší než odhady ve zprávě AAPA, dodává aliance. Konstatuje také, že bude třeba mnohem většího úsilí a přísnějších zákonů a zároveň i větší edukace napříč trhem, aby se vzrůstajícímu trendu pirátství zamezilo.

Autorka textu: Erika Luzsicza, Axocom