Názor: Hrozba žalobou Googlu a dalším nemá právní základ

úterý, 27. prosince 2022, 14:05 Internet & Mobil, Tisk MediaGuru

Úplné vypnutí snippets pro všechny vydavatele diskriminační není a nevylučuje nutnost získání licence od konkrétního vydavatele, píše advokát Jiří Kučera.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Google i další internetové platformy v reakci na přijetí novely autorského zákona omezují náhledy mediálních obsahů na svých službách. Pro média jde o citelnou ránu, protože lze očekávat, že jim klesne návštěvnost, a tudíž i příjmy. Václav Mach, ředitel Unie vydavatelů, která coby zástupce největších tuzemských mediálních domů schválené znění novely prosazovala, už dříve pro MediaGuru naznačil, že se proti rozhodnutí Googlu možná bude bránit žalobou. Co si teď média v reakci na nešťastný vývoj mohou počít?

Vedle vyhledávání, zpráv a služby Discover Google vypíná i program Google News Showcase (GNS). V něm Google na základě licenčních smluv jednotlivým vydavatelům platil za uveřejňování jejich obsahu. V ČR by měl mít Google uzavřené smlouvy konkrétně s vydavatelstvím Economia, N Media (DeníkN.cz), Echo Media, Forum 24, Internet Info, FTV Prima, Trima News (Drbna.cz) a agenturou ČTK. Pokud vypnutím programu GNS dojde k porušení smluvních povinností vůči jednotlivým vydavatelům, mohou se skutečně vydavatelé domáhat smluvních sankcí, případně náhrady škody.

Je nicméně možné uvažovat o podání žaloby na internetové platformy za to, že preventivním odstraňováním náhledů obcházejí zákon? Obchází Google (či Facebook a kdokoliv další) novelu, a způsobuje tak vydavatelům škodu, které by se mohli soudně domáhat?

Podle mého názoru a expertízy to možné není. Schválená novela autorského zákona ještě nenabyla účinnosti. Platit začne 15. dnem po vyhlášení a dosud ještě ani vyhlášena nebyla. Zcela logicky není možné porušit ani obcházet zákon, který není účinný. Jednalo by se o pravou retroaktivitu, která je v právním státě nepřípustná. Kdyby tomu tak bylo, tak by byl Google zpětně trestán za své dřívější zcela legální jednání.

Navíc internetové platformy by se zřejmě protiprávního jednání nedopustily ani v okamžiku, kdy by náhledy (tzv. snippets) přestaly zobrazovat až po uvedení novely v platnost. Novela totiž přikazuje, že „poskytovatel služby informační společnosti je povinen zdržet se jednání, kterým by obcházel právo vydavatele k jeho tiskové publikaci, a to zejména tím, že by svévolně omezil či upravil službu informační společnosti diskriminačním způsobem tak, že by vyloučil nutnost získání oprávnění k výkonu práva užít tiskovou publikaci od konkrétního vydavatele, aniž by měl pro takové omezení či úpravu spravedlivý důvod“.

Jinými slovy, zákon zakazuje to, že by třeba takový Google bez spravedlivého důvodu odmítl do výsledků vyhledávání zařazovat některá média. Úplné vypnutí snippets pro všechny vydavatele ale diskriminační není a nevylučuje nutnost získání licence od konkrétního vydavatele. Odstranění snippetů takovým plošným způsobem by tak bylo v souladu s novelou i kdyby se to stalo po startu její platnosti.

A tím se dostáváme k jádru věci: Účelem novely je zajištění odměny pro vydavatele, jejichž obsah Google a další firmy sdílejí, a zároveň bránit nedůvodné diskriminaci konkrétních vydavatelů. Účelem novely není zavést povinnost Googlu sdílet náhledy či snippety. Z těchto důvodů je proto zřejmé, že pohrůžka žalobami proti společnosti Google za obcházení zákona nemá potřebný právní základ.

Jiří Kučera, foto: Lukáš Havlena

Autor textu: Jiří Kučera, advokát v Kučera & Associates a předseda správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Google v Česku odstraňuje náhledy zpráv, může přijít žaloba

pátek 16. prosince 2022

Google přestane zobrazovat náhledy článků a zastaví News Showcase

čtvrtek 1. prosince 2022

Odkazy na zpravodajské texty mění v Česku i Facebook

úterý 20. prosince 2022