Přehled: Kdo stojí za slovenskými tištěnými tituly?

pátek, 9. prosince 2022, 11:40 Slovensko Ivan Krasko

Na základě nové legislativy se na Slovensku evidují tzv. „koneční uživatelé výhod“, kteří stojí za vlastnictvím společností. Přinášíme přehled, který z nového registru vyplývá v případě slovenských vydavatelů tištěných titulů.

Na Slovensku od tohto roka platí nová mediálna legislatíva. Jedným z cieľov zákonodarcov bolo sprehľadniť vlastnícke štruktúry médií tak, aby boli známi ich koneční majitelia. Audiovizuálne médiá, vydavatelia printov či prevádzkovatelia spravodajských webov sú povinní byť zapísaní v Registri partnerov verejného sektora, v ktorom sa uvádzajú takzvaní “koneční užívatelia výhod” stojaci za danými spoločnosťami. Prinášame prehľad, čo z registra vyplýva o slovenských printoch.

News and Media Holding

Najväčší hráč na slovenskom printovom trhu News and Media Holding vydáva bulvárny denník aj viaceré časopisy vrátane najpredávanejšieho slovenského týždenníka Plus 7 dní. Je tiež jedným z troch najväčších hráčov na slovenskom internete. V minulom roku dosiahol tržby 32 miliónov eur.

News and Media Holding patrí do portfólia finančnej skupiny Penta. Na zozname “konečných užívateľov výhod” je sedem mien. Medzi nimi spoluzakladatelia Penty, deviaty najbohatší Čech podľa Forbesu Marek Dospiva, a Jaroslav Haščák. Spolu s Haščákom medzi užívateľmi výhod figuruje aj jeho manželka Valeria Haščáková a 11- a 10-roční synovia Jakub a Martin. Dôvodom je, že majetkové práva, ktoré vlastnil Jaroslav Haščák v Pente, sa v minulom roku previedli do zvereneckého fondu T69 a v ňom figuruje práve jeho rodina. Rodina Haščákovcov je podľa Forbesu druhá najbohatšia na Slovensku.

S News and Media Holdingom sú spojení aj členovia predstavenstva Penta Investments Marek Peterčák a Michal Vrzgula.

Petit Press

Dvojkou medzi slovenskými printmi – a štvrtým najsilnejším hráčom v slovenskom online – je Petit Press s 22-miliónovými tržbami za minulý rok. V portfóliu má mienkotvorný denník Sme a jeho web, časopisy, regionálne printy či tlačiareň. V registri partnerov verejného sektora sú ako koneční užívatelia výhod evidovaní piati členovia vrcholového manažmentu na čele s generálnym riaditeľom Alexejom Fulmekom. Osoby vo vlastníckych štruktúrach Petit Pressu podľa právnej analýzy nespĺňajú definíciu konečného užívateľa výhod.

Väčšinovým akcionárom Petit Pressu je Prvá slovenská investičná skupina Martina Vajdu. Menšinový podiel má fond Media Development Investment Fund New York, manažéri Petit Pressu Alexej Fulmek a Peter Mačinga a bývalý spoluvlastník firmy Azet.sk a Aktualít Marek Václavík. Minulý rok svoj podiel v Petit Presse predala finančná skupina Penta. Viac informácií a genéza Penty v Petit Presse.

Mafra Slovakia

Trojka slovenských printov Mafra Slovakia dosiahla v roku 2021 tržby takmer 15,7 milióna eur. Vydáva Hospodárske noviny, ženský mesačník Evita, odborné a ďalšie časopisy a je ôsmym najväčším prevádzkovateľom na slovenskom internete.

Jediným akcionárom Mafry Slovakia je česká Mafra. Tá patrí do skupiny Agrofert a jej akcie boli vložené do dvoch zvereneckých fondov. Konečnými užívateľmi výhod podľa Registra partnerov verejného sektora sú Andrej Babiš s manželkou Monikou Babišovou ako členkou rady protektorov týchto fondov, správcovia fondov Zbyněk Průša a Alexej Bílek a člen rady protektorov oboch fondov Václav Knotek.

FPD Media

Štvorka slovenských printov FPD Media s tržbami takmer 14,4 milióna eur v minulom roku vydáva bulvárny denník Nový Čas a prevádzkuje web cas.sk, s ktorým patrí do prvej desiatky prevádzkovateľov slovenského internetu.

Konečným užívateľom výhod je Anton Siekel, finančník a prezident Slovenského olympijského a športového výboru.

Our Media SR

 Our Media SR mala v minulom roku 7,7-miliónové tržby. Vydáva mienkotvorný denník Pravda a je šiestym najsilnejším online prevádzkovateľom.

Jediným konečným užívateľom výhod podľa Registra partnerov verejného sektora je český podnikateľ Ivo Valenta. V slovenskom vydavateľskom biznise pôsobil s Michalom Voráčkom, ten však v Our Medii SR už nie je aktívny.

Ďalší vydavatelia

  • Spoločnosť N Press prevádzkuje web dennikn.sk a vydáva printový denník. Ako koneční užívatelia výhod sú evidovaní konatelia Lukáš Fila a Tomáš Bella.
  • Vydavateľ týždenníka Slovenka a ďalších časopisov Star Production v Registri partnerov verejného sektora nefiguruje. Jedinou spoločníčkou podľa Obchodného registra je Mária Reháková.
  • Za Šport Pressom, vydávajúcim neauditovaný denník Šport, stoja 23. najbohatší Slováci podľa Forbesu Otto a Roman Bergerovci a okrem nich Robert Mardiak a Adriana Borutová.
  • Majiteľmi vydavateľa slovenského Forbesu Barecz & Conrad Media sú podnikatelia Peter Barecz a Erik Conrad

Mapa vlastníků slovenských médií v roce 2020

úterý 2. března 2021