Prezident Zeman podepsal novelu autorského zákona

pondělí, 12. prosince 2022, 07:10 Aktuality, Tisk, Internet & Mobil ČTK

Novelu autorského zákona, s jejímž zněním nesouhlasí Google a která má pomoct vydavatelům, podepsal prezident Miloš Zeman.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Vydavatelé a mediální domy by měly získat lepší pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálních sítí při sjednávání licenčních poplatků za využívání článků. Změnu přinese novela autorského zákona, která vychází ze směrnic EU a kterou prezident Miloš Zeman podepsal. 

Ke komerčnímu využívání článků budou firmy jako Google, Twitter nebo Facebook muset podle novely získat od kolektivního správce nebo od jednotlivých vydavatelů licence.

Znění novely kritizuje společnost Google, která provozuje nejpoužívanější internetový vyhledávač. Oznámila, že proto omezí na minimum zobrazování zpravodajského obsahu tuzemských vydavatelů. 

Google přestane zobrazovat náhledy článků a zastaví News Showcase

čtvrtek 1. prosince 2022

Licenční poplatek má zohledňovat rozsah a dosah publikovaného sdělení, úsilí vynaložené vydavatelem na pořízení obsahu publikace a ekonomický přínos, který má platforma z užívání obsahu, a to včetně příjmů z reklamy. V případě nedohody internetových platforem a vydavatelů do dvou měsíců od zahájení jednání má odměnu stanovit ministerstvo kultury, které by na to mělo 60 dnů. Pokud by platforma odmítla jednat o získání licence nebo by licenční poplatky neplatila, hrozila by jí podle vládní předlohy pokuta až půl milionu korun nebo až jedno procento celkového ročního obratu, podle toho, která částka bude vyšší.

Google kritizoval mimo jiné výši pokuty a po schválení novely parlamentem se rozhodl zobrazovat pouze titulky, nikoli náhledy zpravodajských článků a uzavřít program News Showcase. Výhrady měly rovněž ministerstvo průmyslu a obchodu, Hospodářská komora nebo Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Přijaté úpravy naopak podporovaly ministerstvo kultury, Sdružení pro internetový rozvoj a Unie vydavatelů, která sdružuje vydavatelství jako Mafra, Czech News Center či Vltava Labe Media, nebo také společnost Seznam.cz. Podle nich novela zajistí vydavatelům možnost dojednání spravedlivé odměny a zabrání provozovatelům vyhledávačů ve zneužívání jejich dominantního postavení na trhu. Asociace online vydavatelů se domnívá, že autorský zákon bude muset vbrzku doznat dílčích změn.

Kolektivní správce nebude podle schválené úpravy zastupovat automaticky všechny mediální domy a vydavatele, kteří to neodmítnou, ale pouze ty, kdo o to požádají.

Novela nabude účinnosti patnáctým dnem po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů.

-čtk-, -mav-