Slovensko ruší RTVS poplatky, bude ji financovat z rozpočtu

čtvrtek, 22. prosince 2022, 12:45 Aktuality, TV, Slovensko ČTK

Slovenský parlament odhlasoval zrušení koncesionářských poplatků, které od července 2023 nahradí financování z rozpočtu.

Zdroj: RTVS

Zdroj: RTVS

Slovenský parlament odhlasoval zrušení koncesionářských poplatků, které od července 2023 nahradí financování veřejnoprávní společnosti Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) z rozpočtu. S návrhem přišel Richard Sulík jako podmínkou, že jeho strana na oplátku bude hlasovat pro schválení státního rozpočtu na příští rok.

„Šlo o nečekané rozhodnutí, které zaskočilo i vedení RTVS," napsal DenníkN. „To, že celé financování bude ze státního rozpočtu, budí obavy, že do obsahu a nezávislosti televize a rozhlasu mohou zasahovat politici," varoval.

Sulík argumentoval, že v zákoně bude napsáno, jakou část hrubého domácího produktu (HDP) dostane televize, a tak to politici a ministři nebudou moci ovlivnit. RTVS by podle něj mohla dostat ze zákona každý rok 0,15 procenta HDP.

Slováci od roku 2003 platí koncesionářský poplatek přibližně 56 eur za rok (asi 1356 Kč). Poloviční částku platí znevýhodněné skupiny, například zdravotně postižení. Od roku 2020 jsou od placení osvobozeni penzisté.

-čtk-