ČT a ČRo získaly vysílací práva na olympiády do roku 2032

pondělí, 16. ledna 2023, 12:30 Aktuality, Rádio, TV MediaGuru

Stanice České televize a Českého rozhlasu získaly vysílací práva na přenosy z olympijských her, které se uskuteční v letech 2026 až 2032.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) získaly vysílací práva na olympijské hry pro období 2026-2032. Vysílací práva pro čtvery hry v letech 2026 až 2032 od Mezinárodního olympijského výboru (MOV) opatřila Evropská vysílací unie (EBU), jejímž členy jsou Česká televize i Český rozhlas.

Kromě Evropské vysílací unie získala práva také společnost Warner Bros. Discovery, která společně a EBU předložila Mezinárodnímu olympijskému výboru nabídku souhrnně pro devětačtyřicet zemí Evropy. Získaná práva platí pro zimní olympijské hry v Miláně a v Cortině d´Ampezzo v roce 2026, hry XXXIV. olympiády v Los Angeles 2028, zimní olympijské hry v roce 2030 a letní olympijské hry v roce 2032, které bude hostit Brisbane. Vysílací práva se vztahují rovněž na olympijské hry mládeže.

Díky nově uzavřené smlouvě bude EBU od roku 2026 vlastnit volně vysílaná práva na televizní, rádiové a digitální platformy. Každý její člen tak bude moct nabídnout z her nejen živé vysílání prostřednictvím televizního či rozhlasového šíření, ale také zpravodajství přes web, aplikace a platformy sociálních médií.

„Důležitým faktorem při vyjednávání byla schopnost Evropské vysílací unie nabídnout divákům hry nejen prostřednictvím širokého televizního porytí, ale také na digitálních platformách,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák. Vývoj na trhu sportovních práv podle jeho slov jasně ukazuje, jak zásadní je, že je Česká televize členem Evropské vysílací unie. „Díky tomu můžeme našim divákům garantovat přenosy z největších sportovních svátků planety ve volném šíření až do roku 2032.“

Stanice Českého rozhlasu budou moci bezplatně odvysílat více než 200 hodin sportovních přenosů přímo z místa dění nebo přinášet informace i na digitálních platformách a sociálních sítích. „Pro Český rozhlas to znamená, že budeme moci posluchačům poskytnout nejvíce přímých přenosů a reportáží z olympiád v historii. Sportovní fanoušci tak budou mít přístup k široké škále sportů, které mají rádi. Tento počin jenom podtrhuje význam Evropské vysílací unie,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu a místopředseda EBU René Zavoral.

-mav-