Glami: Gen Z se v módě inspiruje na Instagramu a TikToku

pátek, 27. ledna 2023, 16:10 Aktuality, Retail, Marketing, Výzkum MediaGuru

Generace Z kombinuje nakupuje módu online i offline. Sedm z deseti mladých považuje Instagram a TikTok za nekonečnou studnici nápadů.

Zdroj: Glami

Zdroj: Glami

Generace Z se dostává do produktivního věku. Módu chce nakupovat od značek, které vyznávají stejné hodnoty, nakonec je ale často hnána trendy, rychlou módou a slevami. Ženy z této mladé generace chtějí mít před nákupem maximum informací, častěji než mileniálky je zajímají zákaznické recenze, informace o slevách nebo o vrácení produktu. Čtvrtinu generace Z přesvědčí o nákupu inspirace posledními trendy. To vyplynulo z průzkumu módní platformy Glami Fashion (Re)search, realizovaného ve spolupráci s agenturou NMS Market Research. 

Mileniálové zatím utratí za módu více než mladí – téměř polovina žen utratí během tří měsíců průměrně více než tři tisíce korun, u mužů je to třetina. V generaci Z se pak čísla vyrovnávají a 35 % obou pohlaví za módu dává přes tři tisíce korun.

Ženy ve věku 15–24 let nakupují módu online pravidelně, 23 % z nich alespoň jednou měsíčně, a 14 % dokonce častěji. Z průzkumu vyplývá, že více než 80 % generace Z i mileniálů dává přednost kombinaci online nakupování s návštěvou kamenných obchodů. Necelá polovina žen z generace Z si tak zboží nejprve prohlédne na internetu a následně jej jde vyzkoušet a zakoupit do obchodu. Oproti tomu 58 % mužů stejného věku nakoupí rovnou online. 

„Mileniálové obou pohlaví šetří svůj čas – polovina z nich objevuje i nakupuje online. Obě generace se zase shodnou na tom, že klíčová kritéria pro nákup jsou kvalita, dostatečné informace a speciální nabídky,“ říká Eliška Hynková, brand manažerka Glami.

Zdroj: Glami Fashion (Re)search

Zdroj: Glami Fashion (Re)search

Generace Z chce znát kompletní informace a trendy

Při nákupu záleží ženám z generace Z na všech kritériích. Než si zboží objednají, chtějí vědět všechno. Mimo rozměry a dostupnost produktů jsou pro ně důležité slevové akce, ale i čas doručení. Častěji než mileniálky ocení recenze zákazníků o zboží (55 % vs. 48 %) i zkušenosti s e-shopem (47 % vs. 43 %). Více je zajímají také informace o slevách (63 % vs. 55 %) a možnosti vrácení nevyhovujících produktů (44 % vs. 38 %).

Inspirací jsou sítě, módní weby a doporučení influencerů

Téměř každá druhá žena z generace Z vítá inspiraci na módu podle typu postavy a necelou třetinu zaujme doporučení na doplnění outfitu. Čtvrtinu generace Z pak přesvědčí o nákupu tipy na aktuálními trendy.

Generace Z hledá kromě produktů i inspiraci a novinky – 41 % žen navštěvuje ve svém mobilu módní weby nebo aplikace, aby viděly novinky a trendy. Sedm z deseti pak považuje Instagram a TikTok za nekonečnou studnici nápadů. U mileniálek jsou to pouze čtyři. Muže z generace Z najdete ze 74 % na YouTube, jejich starší kolegy pak u televize. Dvakrát více příslušníků generace Z navštíví web po zmínce influencera a 15 % zde rovnou nakoupí.

Zdroj: Glami Fashion (Re)search

Zdroj: Glami Fashion (Re)search

Zajímavým paradoxem generace Z je, že ve více než polovině případů chtějí nakupovat v souladu se svými hodnotami – etikou, kvalitou a klimatickou udržitelností. Často však z důvodu omezených financí sahají po rychlé módě, která jim dovolí za stejnou částku pořídit více kusů. Také na sítích jsou převážně masírováni nabídkou velkých módních značek. S rostoucími výdělky to však může být právě šetrnost, styl a sociální spravedlnost, co otevře peněženky nejmladší generace. „Malé změny, které prokazují integritu a porozumění mladé generaci, budou mít velký vliv na navázání kontaktu s těmito spotřebiteli a na prodejní výsledky,“ dodává Hynková.

-stk-