Nejzábavnější reklamy na YouTube měl loni McDonald’s, uspěli Forejt i Pokáč

pondělí, 30. ledna 2023, 10:00 Reklama MediaGuru

Žebříček deseti nejzábavnějších reklam loňského roku na YouTube ovládl McDonald’s. Na popularitě získávají spoty ve formě hudebního klipu. Prosadili se Forejt, Pokáč, David pro Penny nebo Kapitán Demo pro Lidl.

Přemek Forejt ve spotu McDonald's, zdroj:McDonald's

Přemek Forejt ve spotu McDonald's, zdroj:McDonald's

V žebříčku nejzábavnějších reklam na českém YouTube byla v roce 2022 hojně zastoupena hudební videa. YouTube Ads Leaderboard každý rok srovnává úspěšnost reklamních spotů na základě počtu zhlédnutí a celkové interakce diváků s daným videem. Letošním překvapením je nejen dominance zadavatele McDonald’s, který svými spoty obsadil hned čtyři příčky žebříčku, ale také neobvyklá délka reklam a časté využití formátu hudebního videoklipu. Za hudební stopou nejoblíbenějších spotů loni stáli populární čeští tvůrci Přemek Forejt, Kapitán Demo, Michal David a Pokáč

McDonald’s v letošním roce uspěl hned se čtyřmi reklamními spoty, a stal se tak absolutním vítězem tohoto žebříčku. Největší ohlas získal vítězný spot Mc'n'Roll, v hlavní roli s šéfkuchařem Přemkem Forejtem, jehož zpracování se ujaly kreativní agentury MSL Czech Republic, Leo Burnett a producent Jiří Burian. Svou tvář i hlas propůjčil značce také písničkář Pokáč ve skladbě Žeru naši planetu, která obsadila hned třetí příčku žebříčku. Čtvrtým nejoblíbenějším spotem žebříčku se stala exkurze Přemka Forejta do výrobny hranolků Přemek u dodavatelů. I v posledním spotu Jak vypadá štěstí vsadila kreativní agentura Follow Bubble na oblíbené tvůrce na YouTube  - Gogomana a Martina Creepa.

„Při tvorbě kreativních kampaní a aktivací máme sice jasně dané komunikační priority, ale spíš než o direktivní řízení se jedná o podporu sdílení nápadů a integraci specifického know-how našich agentur. Integrovaná komunikace opakovaně přináší své ovoce a rozhodně v ní proto budeme pokračovat,“ říká Jitka Pajurková, ředitelka PR a komunikace McDonald’s Česká republika a Slovensko.

Druhou příčku žebříčku obsadil obchodní řetězec Penny Market, který v emočně silné Vánoční reklamě 2022 vyzval publikum k sousedské soudržnosti a pomoci druhým. Spot od agentury Inhouse překvapuje schopností zaujmout diváka i v rámci delší stopáže. Neméně úspěšný byl i další spot tohoto řetězce Žijeme s vámi 25 let hezky česky, který se dostal na sedmé místo žebříčku. Adaptací písně Non stop v podání Michala Davida vznikla reklama, za níž stojí kreativní agentura Wilhelma Kinga

Úspěchu loni dosáhl také hudebně laděný spot MéněVíce, který vynesl společnosti Kofola páté místo. O kreativní zpracování se postaral tým agentury WMC Grey, který vsadil na emoce spojené s mladou letní láskou. Opět nechyběla ani chytlavá hudební složka, která zasadila děj do letní festivalové atmosféry.   

Oslovit publikum svou nabídkou investičních účtů zvládla Fiobanka prostřednictvím komika a herce Štěpána Kozuba, jehož tvář je se značkou opakovaně spojena. Kozub výrazně přispěl k zisku šesté příčky žebříčku. Za kreativním nápadem klipu Pro všechny světské radosti: Karta, cash, jak to chceš stojí agentura Jinej gang

„Žebříček YouTube Ads Leaderboard opět ukázal, jak dynamicky se reklamní scéna mění. Překvapením je samotné obsazení hned čtyř příček žebříčku jediným zadavatelem. Všechny vítězné spoty si dokázaly i přes dlouhou stopáž udržet pozornost diváků, a to díky mediálně známým tvářím, chytlavé hudbě a silným emocím. Z výsledků brandliftů vidíme, že delší čas strávený sledováním videa má pozitivní dopad na celkové vnímání značky,“ popisuje Petr Houzar, obchodní ředitel YouTube v Česku a na Slovensku. 

Důkazem toho, že i zadavatelé z řad státních institucí dokáží reklamu na YouTube dobře využít, je klip od Státního zdravotního ústavu, který obsadil osmou příčku žebříčku. Ve svém hudebně laděném spotu Antibiotika ztrácejí sílu vsadili tvůrci na pořádnou dávku humoru v kombinaci s hudbou a hlasem Kapitána Dema. Že se kreativní zpracování agentury McCann Prague osvědčilo, se shodli diváci nejen v pozitivních komentářích pod samotným videem. 

S videoklipem Hlas Lidlu se do žebříčku dostal také obchodní řetězec Lidl, který podobně jako konkurenční značky využil populární image i hlas v podání Kapitána Dema. Ten pro reklamní spot představil píseň o Týdnu značkových slev. Kreativní zpracování i komunikaci měla v tomto případě na starosti agentura Inhouse.

Zdroj: McDonald's

Zdroj: Penny

Video zde sledovat přímo na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=nlDWGcPtag4

Video zde sledovat přímo na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=nlDWGcPtag4

Zdroj: McDonald's

Zdroj: Kofola

Zdroj: Fio banka

Zdroj: Penny

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Zdroj: McDonald's

Zdroj: Lidl

2022 CZ Ads Leaderboard

Pořadí

Značka

Název videa

Kreativní agentura

Mediální agentura

1.

McDonald's

Mc’n’Roll – Přemek Forejt feat. McSuroviny 

MSL Czech Republic / Leo Burnett / Jiří Burian

Follow Bubble

2.

Penny Market

PENNY – Vánoční reklama 2022

Inhouse

Knowlimits

3.

McDonald's

Žeru naši planetu | POKÁČ PRO NAŠE PROTOŽE | McDonald's

MSL Czech Republic / Pokáč / Jiří Burian 

Follow Bubble

4.

McDonald's

Přemek u dodavatelů: Usmaží Mekáč na hranolkách?

MSL Czech Republic / Leo Burnett / Follow Bubble

Follow Bubble

5.

Kofola

Kofola MéněVíce

WMC Grey

Mačinga Média

6.

Fiobanka

Pro všechny světské radosti: Karta, cash, jak to chceš | Fio banka

Jinej gang

Inhouse

7.

Penny Market

Žijeme s vámi 25 let hezky česky

Wilhelm Kinga

Knowlimits

8.

Státní zdravotní ústav

Antibiotika ztrácejí sílu

McCann Prague

Inhouse

9.

McDonald's

Jak vypadá štěstí? Gogo a Creep ti ho ukážou!

Follow Bubble

Follow Bubble

10.

Lidl

Hlas Lidlu – celý videoklip | Lidl Česká republika

Inhouse

Inhouse

-mav-