Nový generální ředitel České televize se bude volit v červnu

středa, 11. ledna 2023, 14:30 TV MediaGuru

Volba generálního ředitele České televize pro období 2023 až 2029 se uskuteční letos v červnu. Vyplývá to z harmonogramu výběrového řízení, který ve středu schválila Rada ČT.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Volba generálního ředitele/ředitelky České televize pro období let 2023 až 2029 se uskuteční 7. června tohoto roku. Harmonogram výběrového řízení schválila na své první letošní schůzi Rada České televize. Kandidáti se mohou hlásit do 17. dubna 2023. Nový ředitel by se ujal své funkce od 1.10. 2023.

Mandát stávajícího generálního ředitele ČT Petra Dvořáka vyprší na konci letošního září. Současný generální ředitel zatím neoznámil, jestli bude znovu kandidovat. Ve vedení ČT je od roku 2011, v roce 2017 svůj mandát znovu obhájil ve výběrovém řízení. Zvolen může být opakovaně.

Harmonogram výběrového řízení na generálního ředitele ČT

termín program
15. únor zahájení výběrového řízení a vyhlášení podmínek
17. duben uzávěrka přijímání přihlášek
19. duben zveřejnění seznamu kandidátů
17. květen hlasování o zúžení počtu uchazečů na 5 kandidátů
7. červen prezentace kandidátů na Radě ČT, pohovory a volba GŘ

Zdroj: Rada ČT

Radní Pavel Matocha navrhoval, aby se volba uskutečnila dřív. Zdůvodnil, že minulá volba se konala v dubnu a navrhoval, aby se volilo v první polovině května. Vlastimil Ježek považuje časový prostor před nástupem generálního ředitele do funkce a samotnou volbou za dostatečný. Líbí se mu, že termíny zohledňují dostatečný čas i pro rozhodování rady. Roman Bradáč upozornil, že některým radním vyprší v létě mandát a pokud by se volba v červnu neuskutečnila, mohla by se rada dostat do problémů. Jiří Šlégr se podivoval, proč se termín volby posouvá na červen, když většina členů rady ještě před koncem roku interně souhlasila s termínem 10. května. 

Podle Zákona o České televizi volí generálního ředitele Rada ČT počtem alespoň deseti hlasů z celkových patnácti. Ve sněmovně se ale v současnosti projednává novela Zákona o ČT a novela Zákona o Českém rozhlasu, která navrhuje, aby pro zvolení (i odvolání) generálního ředitele stačila prostá kvalifikovaná většina, tedy nadpoloviční většina hlasů všech členů Rady ČT nebo Rady ČRo. Podle středečního projednávání v Poslanecké sněmovně, kde se návrh novely aktuálně projednává ve druhém čtení, však zřejmě tato úprava neprojde a v zákoně by tak zůstala tzv. zvláštní kvalifikovaná většina (alespoň 10 hlasů). Součástí novely Zákona o České televizi je také návrh na rozšíření Rady ČT z 15 na 18 členů. Pokud by byla novela přijatá před volbou nového generálního ředitele, promítl by se i tento fakt do volby.

-mav-