Po oživení čeká letos luxusní segment zpomalení

čtvrtek, 12. ledna 2023, 07:25 Marketing, Retail MediaGuru

Rok 2022 přinesl luxusnímu segmentu po pandemii značné oživení. Letos se však očekává kvůli ekonomické situaci zpomalení.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Loňský rok byl pro luxusní segment dobrý. Podle společnosti Bain & Company zaznamenalo až 95 % luxusních značek růst. Celkově prodeje luxusního zboží vzrostly podle analytiků o 15 %. Letos se však kvůli aktuální ekonomické situaci, ovlivněné válkou na Ukrajině, energetickou krizí a inflací, očekává zpomalení. Růst by měl být podle analytiků jen mezi 3 až 8 %. 

Pomůže luxusu návrat Číňanů? 

Růst luxusního segmentu částečně závisí na návratu čínských zákazníků, kteří jsou kvůli pandemii covidu již tři roky uzavřeni ve své zemi. Před pandemií tvořili Číňané totiž až čtvrtinu všech nákupů luxusního zboží na světě, přičemž 70 % z nich učinili mimo svou domovskou zemi.

Na zprávu Číny, že mnohá ze svých protipandemických cestovních opatření uvolní, reagovaly růstem akcie některých luxusních hráčů, mimo jiné skupiny LVMH nebo švýcarské společnosti Richemont. Mnozí odborníci však pochybují o tom, že by se čínští zákazníci vrátili v plné síle. Spíše než v zahraničí budou totiž nakupovat u sebe doma. I z tohoto důvodu investují velké luxusní značky do nákupní zkušenosti v Číně – otevírají na tamním trhu své vlajkové prodejny a také tam pořádají módní přehlídky. Zajímavý je pro Číňany nakupování luxusního zboží také na ostrově Hainan, který je osvobozen od daní. Zatímco před pandemií si ukrojil 6 % z celkových prodejů luxusního zboží v Číně, v roce 2021 už to bylo 13 %.

Tahounem luxusu ale i nadále zůstávají USA a Evropa, která se z pandemie již vzpamatovala zejména díky americkým a blízkovýchodním turistům. Potenciál k růstu však představují i Jižní Korea a země z jihovýchodní Asie. 

Nebo větší roli sehraje nástup mladší generace? 

Silným faktorem růstu luxusního segmentu po zbytek desetiletí bude nástup nových generací – v nadcházejících letech se očekává, že výdaje generace Z a generace alfa porostou třikrát rychleji než u starších generací. Jejich zástupci budou představovat až třetinu trhu. Dáno je to především tím, že generace Z si začíná pořizovat luxusní kousky o tři až pět let dříve než mileniálové, a očekává se, že ještě mladší spotřebitelé se budou chovat obdobně. 

Na nastupující generace se luxusní značky zaměřují už nyní. Budují si své značky v metaverzu, jak to činí například Gucci, Louis Vuitton, Stella McCartnery, Givenchy nebo Valentino. A také se podle Deloitte snaží o „zelenou transformaci“ – více směřují k cirkulárnímu modelu a zodpovědnému podnikání a stále více firem zavádí do svých strategií i udržitelné principy, ovlivňující design, výrobu, distribuci i komunikaci.  

Luxus sice letos čeká zpomalení růstu, nicméně i tak má před sebou slibnou budoucnost. Jako jeden z mála segmentů roste finančním krizím navzdory. Podle předpovědi Bain & Company by měla hodnota luxusního trhu vyrůst do roku 2030 oproti loňskému roku o 60 % či více, a to na 540 až 580 miliard dolarů. 

-stk-