Většina trendů na TikToku má velmi krátkou životnost

středa, 18. ledna 2023, 13:05 Marketing MediaGuru

TikTok je sociální sítí, kde jeden trend střídá druhý. Nutné je ji proto neustále sledovat i z pohledu uživatele, radí Radim Stezka z Footshopu.

Radim Stezka, zdroj: Footshop

Radim Stezka, zdroj: Footshop

Sociální síť TikTok si získává čím dál více uživatelů, zejména z řad mladé populace. Je to prostředí, kde se extrémně rychle šíří trendy a kde chtějí mladí být. V posledních týdnech se na ni výrazně soustředí i Footshop, obchod s teniskami a streetwear módou, který je na sociálních sítích dlouhodobě silný. Jen na Instagramu má v současnosti přes 600 tisíc fanoušků primárně z regionu střední a východní Evropy a podobné ambice má i na TikToku. „Strop by byl získat jeden milion sledujících na této platformě a uvidíme, co všechno budeme muset podniknout, abychom tohoto ambiciózního cíle dosáhli,“ říká Radim Stezka, Head of Brand Footshopu. 

Cílem větší aktivity Footshopu na TikToku je stejně jako na jiných sítích primárně budování značky, zvyšování povědomí o ní a vytváření blízkého kontaktu se zákazníky. Neočekává od ní přímé prodeje. 

V současnosti má Footshop na TikToku necelých 100 tisíc sledujících. Za poslední měsíc, kdy je na této sociální síti aktivní, se sice počet fanoušků významně nezvýšil, rostl zato počet impresí, a to o 1000 %. „Celkově jsme získali už přes milion lajků na našich videích, takže publikum jsme už rozhodně zaujaly,“ přibližuje Stezka. 

Klíčem k úspěchu je podle Stezky nutnost sledování trendů. „TikTok je momentálně nejvíc trendy sociální síť na světě. Nejenom, že je to aplikace číslo 1 pro naší cílovou skupinu 14–24 let, ale také má vlastnost, že se na ní extrémně rychle šíří trendy. Trendy hudební, trendy ve světě módy, trendy ve světě sneakers. Abychom věděli, co naše důležitá cílová skupina sleduje za trendy, i my musíme naši cílovku na TikToku sledovat a snažíme se ji zaujmout  a časem jí i aktivizovat,“ vysvětluje s tím, že většina trendů má ale jen velmi krátkou životnost. „Přijde jeden, za týden přijde jiný. Je třeba tuto sociální síť sledovat i z pohledu běžného uživatele a vytvořit si filtr toho, jaké trendy jsou relevantní a co je trend, který už je za pomyslnou čarou firemní komunikace na sociálních sítích. Naším cílem však není vytvářet pouze obsah, který je trendy, ale také se chceme zaměřit na to, aby nás lidé sledovali proto, že budou v obraze. Chceme se zaměřit ještě víc na sneaker culture a vše okolo ní,“ dodává. 

Mezi uživateli jsou oblíbená videa spojená s produktem, jako jsou unboxingy nebo ukázky produktů. „Nejúspěšnější organický příspěvek posledních týdnů bylo představení tenisek Nike Air Max 1 s podtitulem Duck, ve kterém jsme uživateli vyzvali, aby v komentářích použili emoji, které definuje tyto tenisky. I o tom je tato sociální síť a interakci s jejími uživateli,“ popisuje Stezka. Do budoucna je v plánu také spolupráce s tuzemskými či zahraničními tiktokery, za jejichž pomoci by chtěl Footshop navýšit dosah svých příspěvků. 

Kromě TikToku se však chce obchod s teniskami a streetwear módou zaměřit i na další sítě, jako je Pinterest nebo Snapchat. „Vzhledem k tomu, že vytváříme velké množství vizuálního obsahu, tak je Pinterest ideálním místem pro jeho další sdílení. Zároveň je to platforma, kterou velké množství uživatelů využívá pro inspiraci, což je jedna z mnoha funkcí Footshopu – jsme kurátorem současného streetwearu a sneakers,“ komentuje Stezka. 

Snapchat je zase podle něj sítí, kam se nyní přesouvají uživatelé, pro které je už Instagram a TikTok za zenitem a kde se chtějí ukrýt před rodiči. „Potenciál vidíme hlavně v tom, jak se Snapchat vyprofiloval jako sociální síť, která využívá lokalizačních služeb pro shlukování obsahu z jedné lokality – například z centra měst, kde se nachází naše kamenné prodejny,“ doplňuje. 

-stk-