Český rozhlas nachystal řadu akcí k 100. výročí vysílání

čtvrtek, 9. února 2023, 16:50 Aktuality, Rádio MediaGuru

Výstava, film, televizní seriál, rozhlasová hra, knižní publikace, koncerty a další aktivity připravil Český rozhlas k oslavám 100. výročí rozhlasového vysílání. Po celý rok je bude komunikovat pod sloganem „Sto let je jen začátek".

Klíčová vizuál oslav 100. výročí rozhlasového vysílání, zdroj: Český rozhlas

Klíčová vizuál oslav 100. výročí rozhlasového vysílání, zdroj: Český rozhlas

Stoleté výročí rozhlasového vysílání na českém území připadá na 18. květen 2023. Ve skautském stanu v pražských Kbelích začala 18.5. 1923 vysílat soukromá společnost Radiojournal. U příležitosti kulatého jubilea Český rozhlas připravil program pro veřejnost, novinky ve vysílání i výstavu v Národním technickém muzeu. Chystá se i knižní publikace, film, televizní série, rozhlasová hra a další. Oslavy se ponesou pod sloganem „Sto let je jen začátek". 

„Máme ambice zahájit další stovku s novými programovými projekty i technologickými inovacemi. Projekt oslav výročí má za cíl podpořit pozici Českého rozhlasu na mediálním trhu a také ukázat, že je významným partnerem pro další instituce. Věřím, že nápaditým programem potěšíme nejenom současné posluchače, ale zároveň zaujmeme i nové,“ uvedl generální ředitel René Zavoral.

René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu, zdroj: Český rozhlas

René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu, zdroj: Český rozhlas

Aktivity Českého rozhlasu pro 100. výročí vysílání

 • Reprezentační ples v Obecním domě v Praze zahájí 10. března oslavy ČRo. Zahrají Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Rozhlasový Big Band Gustava Broma a zazpívají hudební hosté Ewa Farna, Mirai, Dara Rolins či skupina No Name.
 • 18. května 2023 se uskuteční koncert pro širokou veřejnost v pražských Riegrových sadech. Představí se skupina Chinaski, Aneta Langerová, Mirai Navrátil, Marek Ztracený, Lenka Filipová a další zástupci tuzemské popové scény.
 • Od 17. května do 31. prosince 2023 bude zpřístupněna výstava „100 let je jen začátek“ v Národním technickém muzeu, která představí nejenom historii rozhlasového vysílání a technologického vývoje rádia, ale i důležité okamžiky, kdy stál Československý, později Český rozhlas na straně veřejnosti. 
 • Připravuje se film režiséra Jiřího Mádla Vlny, který vypráví o vysílání Československého rozhlasu v době pražského jara 1968. Uveden do kin by měl být v roce 2024.
 • V koprodukci TV Prima, Rozhlasu a televízie Slovenska a Českého rozhlasu vznikne dobová šestidílná televizní série Tisíc hlasů, která na pozadí osobních životů redaktorů rozhlasu přiblíží historické začátky rozhlasového vysílání. Do vysílání TV Prima by měla být zařazena na podzim 2023.
 • Na stanici Dvojka bude od 15. do 17. května uvedena premiéra třídílné rozhlasové hry Chyceni v éteru o zakladatelích rádia. Hra dramatika a režiséra Petra Vodičky vypráví o cestě k prvnímu vysílání a o událostech, které následovaly po 18. květnu 1923. V hlavních rolích „otců“ rozhlasu se představí herci Jaroslav Plesl a Martin Finger.
 • Stoletou tradici literárně dramatické rozhlasové tvorby připomene anketa Neviditelný herec století. Odborná porota nominovala 10 herců a 10 hereček, z nichž veřejnost vybere vítězného Neviditelného herce a herečku. Slavnostní vyhlášení ankety se odehraje na Nové scéně Národního divadla 12. dubna od 20 hodin a posluchači ho uslyší také na vlnách ČRo.
 • Český rozhlas bude letos také hlavním spoluorganizátorem největší celoevropské konference Radiodays Europe 2023 pro odborníky z oblasti rádia, podcastingu a výroby audio obsahu. Uskuteční se 26. – 28. března v Kongresovém centru Praha.
 • 22. června 2023 se uskuteční mezinárodní konference věnovaná veřejnoprávním médiím a jejich úloze ve válečném konfliktu na Ukrajině. Program nabídne i debatu generálních ředitelů ČRo, RTVS a Ukrajinského rozhlasu.
 • Symfonický orchestr Českého rozhlasu se k oslavám 100 let rozhlasu přihlásí několika koncerty na letošních festivalech. V den rozhlasového výročí 18. května vystoupí SOČR na festivalu Pražské jaro a společně s  německým dirigentem Corneliem Meisterem a českým houslistou Janem Mráčkem uvedou hudbu dvou českých klasiků Dvořáka a Martinů. Ve dnech 18. a 20. června na koncertech v Litomyšli a v Praze zazní v podání SOČR kantáta Arnolda Schönberga Písně z Gurre. Rozhlasovým symfonikům a výročí rozhlasu bude patřit i závěrečný koncert letošního ročníku festivalu Dvořákova Praha
 • Výročí připomene i zvuková grafika. Oficiálními hlasy rozhlasového výročí jsou herci Jana Stryková a Ivan Trojan.
 • Pod vedením Dušana Radovanoviče se připravuje knižní publikace, která přiblíží ve fotografii 100 let fungování ČRo. Pokřtěna bude na veletrhu Svět knihy v květnu.
 • Česká pošta vydá edici speciálních známek, ČNB pak přijde s emisí pamětních mincí.
 • Vyrobeny budou speciální postavičky hraček Igráček - rozhlasový reportér a reportérka.
 • Český rozhlas usiluje o přejmenování pražské tramvajové zastávky Italská na U Rozhlasu.

Ukázka audiospotu k oslavám 100 let rozhlasového vysílání, zdroj: Český rozhlas

Více informací k programu oslav 100 let Českého rozhlasu najdete na stoletrozhlasu.cz.

-mav-