CZ IPI nesouhlasí se zrušením vládního zmocněnce pro média

pondělí, 27. února 2023, 07:45 Aktuality, Tisk MediaGuru

Česká republika nemá podle CZ IPI vyřešenu celou řadu problémů v mediální oblasti, a proto nepovažuje za dobré zrušení pozice vládního zmocněnce pro média.

Michal Klíma, zdroj: Tablet Media

Michal Klíma, zdroj: Tablet Media

Správní rada Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) považuje za nesprávné rozhodnutí o zrušení funkce vládního zmocněnce pro média. Tento krok kabinetu působí jako nekoncepční, mimo jiné i proto, že přišel pouhý rok po samotném zřízení dané funkce, uvedla rada. Část agendy týkající se přímo mediálního prostředí přitom nepřešla na konkrétního nástupce. Vládním zmocněncem pro média a dezinformace byl Michal Klíma, jeho funkce byla zrušena k 15. únoru 2023.

Česká republika nemá podle CZ IPI vyřešenu celou řadu problémů v mediální oblasti. Například dlouhodobou koncepci financování veřejnoprávních médií, kvalitní podobu autorského zákona, transparentní zadávání reklamy ze strany státních a dalších veřejných orgánů, střet zájmů v oblasti vlastnictví médií ze strany politicky exponovaných osob (PEP) a další.

„Jsme přesvědčeni, že vláda nemůže rezignovat na řešení těchto otázek, nechat tuto agendu na sérii ad hoc opatření přijímaných bez koncepční odborné diskuse nebo podléhat zájmům partikulárních skupin v této profesní oblasti. Proto vyzýváme Vládu České republiky i jejího předsedu pana Petra Fialu, aby se výše zmíněným otázkám věnovali s patřičnou vážností a rovněž se zapojením odborné veřejnosti, včetně všech relevantních vydavatelských a novinářských organizací. Zrušením jedné funkce odpovědnost vlády za neřešené problémy nekončí," stojí ve stanovisku CZ IPI.

Problémy médií neustávají, řeší se finance i legislativa

pátek 24. února 2023

-mav-