Do Rady ČRo Sněmovna zvolila Vágnera, do Rady ČT Řeháka

středa, 22. února 2023, 16:10 Aktuality, TV, Rádio, Lidé ČTK

Poslanecká sněmovna zvolila do Rady České televize Tomáše Řeháka a do Rady Českého rozhlasu Oldřicha Vágnera.

Ilustrační foto, zdroj: ČT

Ilustrační foto, zdroj: ČT

Novým členem Rady Českého rozhlasu (ČRo) dnes Sněmovna zvolila redaktora nakladatelství Argo Oldřicha Vágnera. Do Rady České televize poslanci vybrali ředitele Městské knihovny v Praze Tomáše Řeháka. O výsledcích tajných voleb ČTK informoval předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO). V rozhlasové radě obsazovala dolní komora místo po Miroslavu Dittrichovi a v televizní radě po Pavlu Kysilkovi, jenž rezignoval k loňskému prosinci.

Ke zvolení byl potřebný zisk nejméně 85 poslaneckých hlasů. Vágner jich ve volbě rozhlasového radního získal 90, stejně jako Řehák ve volbě televizního radního. Vágner byl zvolený na období šesti let, do 18.1. 2029. Řehákův mandát vyprší 27.3. 2026. 

Ve výběru člena Rady ČRo neuspěli zástupce iniciativy za svobodná média Marek Lichtenberk a Dittrich, který do zhruba poloviny ledna rozhlasovou radu vedl. Řehák ve volbě člena Rady ČT porazil vysokoškolského pedagoga Jakuba Končelíka a Jiřího Bílka, kterého navrhl spolek na podporu lidí s poruchou autistického spektra Cesta vzhůru.

Devítičlenná Rada Českého rozhlasu a 15členná Rada České televize jsou orgány, jejichž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly těchto veřejnoprávních médií. Do působnosti rad náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

-čtk-