Echo Media skončila druhý rok po sobě v plusu

úterý, 21. února 2023, 07:15 Internet & Mobil, Tisk, Aktuality MediaGuru

Provozovatel webu Echo24.cz a vydavatel Týdeníku Echo udržel také v roce 2022 kladné hospodaření a skončil v provozním zisku.

Zdroj: Echo Media

Zdroj: Echo Media

V mírné zisku 400 tisíc Kč skončila provozní hospodaření v roce 2022 společnost Echo Media. Kladný výsledek udržela druhý rok po sobě. Poprvé od svého startu v roce 2014 se do zisku dostala v roce 2021. Výnosy Echo Media se loni meziročně zvýšily o necelá 3 % na 42,7 mil. Kč.

Výnosy z reklamy (tištěné i digitální) se na celkových výnosech podílejí z necelých 40 %. Loni představovaly 16,5 mil. Kč. Výnosy z distribuce, kam se řadí prodej knih, tištěného Týdeníku Echo i elektronická předplatná, dosáhly v loňském roce 22,8 mil. Kč a tvoří tak většinu celkových výnosů. Zatímco reklamní výnosy se meziročně mírně zvýšily, výnosy z distribuce naopak mírně klesly. Bylo to způsobeno meziročním snížením výnosů z prodeje knih. Rok 2021 byl totiž významně ovlivněn úspěšným prodejem publikace Proměny světa, které se v tom roce podalo přes 13 tisíc.    

„Letošní rok bude náročnější a vnímáme ho jako rozvojový," řekl MediaGuru.cz k výhledům šéfredaktor a člen představenstva Echo Media Dalibor Balšínek. Echo se plánuje v první polovině letošního roku zaměřit na optimalizaci výnosů z prodeje digitální reklamy, k čemuž ji má dopomoct platforma SAS, kterou právě implementuje. V druhé polovině roku se zaměří na monetizaci obsahu. Ke stávajícím zdrojům chce přidat i nové podcasty, které plánuje zpoplatnit.   

Na konci května se Echo Media přestěhuje z Malostranského náměstí do nových prostor na pražském Lihovaru. Buduje zde i podcastové studio. Sestěhovat do prostor na Lihovaru by se mělo i Rádio Z, jehož majitelem se loni stala společnost SPM Media, ve které má podíl hlavní akcionář Echo Media Marek Španěl

Echo Media je provozovatelem webu Echo24.cz (v roce 2022 devátý největší zpravodajský web), vydavatelem Týdeníku Echo, distributorem Echo Monitoru a nejnověji také tvůrcem podcastu Porada Echa. Produkty Echa si v současnosti předplácí cca 13 tisíc předplatitelů.

-mav-