Médea čelí insolvenčnímu řízení, návrh podaly tři mediální firmy

úterý, 21. února 2023, 12:20 Reklama , Aktualizováno MediaGuru

Městský soud v Praze rozhodl zahájit insolvenční řízení se společností Médea.

Jaromír Soukup, zdroj: TV Barrandov

Jaromír Soukup, zdroj: TV Barrandov

Městský soud v Praze rozhodl zahájit insolvenční řízení se společností Médea. Rozhodl tak v pátek 17. února 2023. Návrh na zahájení insolvenčního řízení podaly společnosti Cinema City Czech, Cinexpress a Knowlimits Group. Z dokumentů předložených Městskému soudu v Praze vyplývá, že výše dluhu za nesplacené faktury v případě Cinema City představuje 1,993 mil. Kč, v případě Cinexpress 895 580 Kč a v případě Knowlimits Group 615 585 Kč.

Médea se má ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí písemně vyjádřit k insolvenčnímu návrhu.

Médea v tiskovém oznámení v úterý večer uvedla, že na svou obranu použije všechny dostupné právní prostředky, včetně trestních oznámení. Dodala, že finanční kondice společnosti Médea byla předmětem veřejného zkoumání již několikrát, naposledy před dvěma lety. „Ani tehdy nebylo rozhodnuto o tom, že by společnost Médea byla v úpadku. Společnost Médea je přesvědčena, že vzhledem ke shora uvedeným okolnostem shodně skončí i právě zahájené insolvenční řízení,“ uvedla v tiskovém oznámení. Zároveň upozornila, že kvůli obchodním praktikám Knowlimits Group podala začátkem tohoto roku trestní oznámení. „Nelze nevidět, že insolvenční návrh byl podán tak, aby byl zveřejněn bezprostředně přede dnem, na který je statutární orgán společnosti Médea předvolán policejním orgánem k podání vysvětlení v této trestní věci,“ uvedla dále. Zároveň zmiňuje, že nejde o první trestní řízení Knowlimits, týkat se mělo podezření z daňových úniků.

Společnost Knowlimits se vůči stanovisku Médey ohradila. „Důrazně se ohrazujeme proti konspiračním teoriím společnosti Médea o jakémsi spiknutí a o propojování naprosto nesouvisejících skutečností se současným insolvenčním řízením, které je proti společnosti vedeno. O obchodní urovnání sporu jsme se snažili dlouho, ale bohužel naše snaha o smír nikam nevedla a ze strany společnosti Médea nedocházelo k plnění původně dohodnutého splátkového kalendáře. Navíc je třeba celou situaci vnímat v kontextu toho, že naší společnosti další firma ze skupiny Médea (konkrétně TV Barrandov) dluží řádově vyšší částku, než která je předmětem tohoto insolvenčního návrhu (desítky mil. Kč) a ze strany pana Soukupa nevnímáme jakoukoliv snaho o vyrovnání svých závazků. Návrh na insolvenci jsme podali, protože již nevidíme jinou možnost, jak se domoci svých pohledávek vůči společnosti Médea a dalším společnostem ze skupiny,” uvedl mediální zástupce Martin Černý.

Se společnostmi Cinema City Czech a Cinexpress obchoduje Médea dlouhodobě a roční obrat je podle Médey významně vyšší, než je výše údajného dluhu. „Už jen v tomto kontextu se jeví jako nepravděpodobné, že by ve skutečnosti navrhovatelům šlo o uspokojení těchto pohledávek. To platí zejména za situace, když společnost Médea minulý týden nabízela společnosti Cinexpress obchodní řešení její pohledávky, přičemž toto bylo z její strany bezdůvodně odmítnuto s tím, že úhradu pohledávky ze strany společnosti Médea tento insolvenční navrhovatel řešit nebude, neboť věc předal právníkům," tvrdí Médea (plné znění TZ je v souboru ke stažení níže).

Médea je součástí firem Jaromíra Soukupa, ke kterým na mediálním trhu patří i Empresa Media a TV Barrandov.

Nejde o první insolvenční řízení, kterému Médea čelí. Před dvěma lety soud zahájil insolvenční řízení se společností Médea na návrh společnosti Lipian Trade. V dubnu téhož roku ale Městský soud v Praze insolvenční návrh zamítl.

Aktualizováno v úterý ve 23:00 o vyjádření společnosti Médea a ve středu v 9:15 o vyjádření společnosti Knowlimits

-mav-