Největší vydavatelé posilují své podíly na čtenářském trhu

pondělí, 13. února 2023, 12:00 Tisk MediaGuru

Nejsilnějším vydavatelstvím podle počtu čtenářů zůstává stále Mafra před CNC a VLM. Vedoucí trojice v souhrnu svůj podíl meziročně zvýšila.

Zdroj: Unie vydavatelů

Zdroj: Unie vydavatelů

Největší tuzemští vydavatelé tištěných titulů posilují svůj podíl na čtenářském trhu, a to i přesto, že v meziročním srovnání jejich dosah z pohledu počtu oslovených čtenářů stagnuje nebo je i mírně nižší. Zvyšující se koncentrace trhu ale vede ke zvyšování jejich podílů. Nová data přináší výzkum čtenosti Media projekt za loňský rok (období 1Q-4Q/2022).   

Nejsilnějším z pohledu čtenářského zásahu zůstává nadále skupina Mafra, která svými tituly oslovi 3,17 mil. čtenářů, což představuje podíl ve výši 26,6 %. Nad úrovní tří milionů čtenářů se také drží druhý v pořadí Czech News Center (CNC) s dosahem 3,01 mil. a podílem 25,3 %. Třetí nejsilnější Vltava Labe Media oslovuje 2,5 mil. čtenářů při podílu 21,4 %. S odstupem pak v první pětici následují Burda International CZ a Extra Publishing

Vydavatelské skupiny podle čtenosti (tis. osob)

Zdroj: Media projekt, 1Q/2022-4Q/2022, Unie vydavatelů, ASMEA, Median, Stem/Mark. Hodnoty se zobrazí najetím na sloupec

Podíl vydavatelských skupin na čtenosti (%)

Zdroj: Media projekt, 1Q/2022-4Q/2022, Unie vydavatelů, ASMEA, Median, Stem/Mark

Připomínáme, že výzkum čtenosti Media projekt obsahuje data jen za vydavatelské skupiny, které jsou součástí výzkumu a za oděr dat tak platí. Pozici jednotlivých vydavatelů v celkovém výsledku může ovlivňovat i počet titulů, které jednotliví vydavatelé do výzkumu zařazují.

-mav-