Český rozhlas pozastavuje TikTok, ČT setrvání diskutuje

středa, 22. března 2023, 14:30 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

Český rozhlas pozastavuje své profily Radia Wave a zpravodajského serveru iRozhlas.cz na TikToku. Česká televize o přítomnosti na této síti diskutuje, jasno by chtěla mít do konce měsíce.

Zdroj: Český rozhlas

Zdroj: Český rozhlas

Český rozhlas (ČRo) se rozhodl pozastavit využívání sociální sítě TikTok pro prezentaci svého obsahu a aktivit, aby zabránil bezpečnostní hrozbě související s touto aplikací. Zdůvodnil, že svým rozhodnutím reaguje na nedávné varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

„Český rozhlas doposud využíval na sociální síti TikTok profily Radia Wave a zpravodajského serveru iRozhlas.cz. Po vnitřní diskusi jsme se rozhodli naše aktivity na této sociální síti pozastavit na neurčito. Český rozhlas činí toto rozhodnutí jako zodpovědná instituce. Bezpečnostní varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) bereme velmi vážně,“ uvedl generální ředitel René Zavoral.

NÚKIB mimo jiné varuje před používáním a instalací čínské aplikace TikTok na zařízeních přistupujících k významným informačním systémům, které dle jeho vyjádření představují v současnosti bezpečnostní hrozbu. Obava NÚKIB z možných kybernetických hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích nebo způsobu, jakým jsou data sbírána a jak je s nimi nakládáno.

Český rozhlas hodlá v nejbližší době zavést také nový interní předpis pro zaměstnance a své spolupracovníky, který se bude týkat přístupu k aplikaci TikTok a jejímu používání. Zároveň bude sledovat kybernetické hrozby v oblasti sociálních sítí a zachovávat kulturu tohoto prostředí i na dalších platformách.

Svou přítomnost na sociální síti TikTok diskutuje i Česká televize, jak uvedl na středečním jednání Rady ČT generální ředitel Petr Dvořák a ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. Podle Šámala se ČT na TikToku velmi daří a díky profilu zde oslovuje skupinu příjemců, kterou by jiným způsobem oslovit nedokázala. ČT si také zjistila, že významné evropské veřejnoprávní televize typu BBC na TikToku zůstávají. Dodal ale, že sociální síť má svá bezpečnostní rizika a že by osobně z TikToku odešel. Generální ředitel připojil, že ČT má už vypracované analýzy, jak k TikToku přistupují zahraniční vysílatelé a jak řeší bezpečnostní rizika. Zároveň zjišťuje, jak se k přítomnosti na TikToku staví jiné české instituce veřejné služby nebo státu. „Diskusi povedeme dál a věřím, že budeme mít do konce měsíce jasno," dodal.  

-mav-