Instagram zavádí dva nové reklamní formáty

neděle, 26. března 2023, 09:30 Internet & Mobil MediaGuru

Ani po zavedení placené verifikace nerezignovala Meta na hledání zdrojů dalších inzertních příjmů.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Konec experimentů s nesouvisejícími funkcemi, více možností pro inzerenty. A k tomu inkasování peněz od platících uživatelů. Instagram v poslední době zavedl několik novinek. Některé jsou potenciálně zajímavé i pro zadavatele. Provozovatel sociální sítě oznámil dva nové reklamní formáty. První by měli mít zadavatelé k dispozici už během nejbližších dnů, a to sice takzvanou Upomínku. Ta má uživatele upozorňovat na termín konání pro ně lákavé události, pokud se tedy k odběru upozornění přihlásí. Typicky by mohlo jít o propagaci události v podobě plánovaných živých přenosů, uvedení filmových novinek, sportovních zápasů a tak dále. Zájemci dostanou před konáním akce celkem tři notifikace. První 24 hodin před událostí, druhou s patnáctiminutovým předstihem a třetí v okamžik zahájení. Z praktického hlediska je důležité, že upomínky se přizpůsobí časovému pásmu uživatele. Lidé událost neprošvihnou například kvůli pětihodinovému posunu mezi Spojenými státy a střední Evropou. Čas události přizpůsobený lokaci publiku se zobrazí také v propagovaném příspěvku, jehož prostřednictvím se lze k odběru upomínky přihlásit.

Také druhý nový inzertní formát počítá s interaktivitou coby předpokladem úspěšného fungování. Jde o reklamy vsazené do vyhledávací sekce aplikace, které se zobrazují u výsledků hledání na základě zadaných klíčových slov a jejich kontextu. Některé vybrané účty by měly mít tuto novinku k dispozici již nyní, Instagram ale počítá s jejím globálním nasazením během nadcházejících měsíců.

Jak podotkl portál TechCrunch, jde o další projev snahy mateřské společnosti Instagramu zvýšit uvadající tržby z prodeje reklamy. Během posledního loňského čtvrtletí klesly Metě reklamní příjmy ze 32,6 milaird dolarů na 31,2 miliard dolarů v meziročním srovnání. „Důvodem je nejistý makroekonomický výhled, který poptávce po inzerci nenahrává,“ uvedla podle TechCrunch v tomto kontextu dříve finanční ředitelka firmy Susan Li. Již loni se proto firma snažila zvýšit počet reklamních slotů, například u formátu Reels, který napodobuje TikTok.

Formát „Upomínka", zdroj: Instagram

Formát „Upomínka", zdroj: Instagram

Navyšování počtu inzertních míst ale není jediný způsob, kterým si chce Meta, respektive Instagram, zajistit vyšší příjmy. Minulý týden Meta spustila na svém nejdůležitějším trhu v USA funkci placené verifikace. Uživatelé Facebooku či Instagramu uvidí za patnáct dolarů měsíčně (pro mobilní verzi) vedle svého jména modrý symbol prokazující, že jde o ověřený účet. Zadavatelé a influenceři by mohli slyšet na to, že platící účty budou pro algoritmy Mety viditelnější. Jejich komentáře by měly mít větší dosah, stejně tak by je mohla preferovat vyhledávací sekce Facebooku či Instagramu. Známé osobnosti však přece jen spíš ocení příslib toho, že už se za ně nebude moci nikdo vydávat.

Obecně lze ale nedávné dění ve firmě Marka Zuckerbergova shrnout tak, že Meta zaměřuje pozornost na své byznysové základy na úkor balastu. Různou formou chce prodávat dosah a viditelnost. Minulý týden oznámila, že utlumuje své experimenty s takzvanými nezaměnitelnými tokeny (NFT), které podle svých zastánců představují budoucnost sběratelských předmětů v digitální éře. Ostatně na hodnotu celého trhu s NFT dopadla zmiňovaná makroekonomická nejistota ještě mnohem tvrději než na reklamní byznys. Investoři ale na Metě osekávání všeho neproduktivního včetně propouštění pracovníků oceňují. Akcie firmy od začátku roku posílily o více než 60 procent.

-riv-