O2 měří testem atraktivitu firem pro hackery

neděle, 19. března 2023, 08:05 Aktuality, Marketing MediaGuru

O2 spustilo další aktivitu na téma kyberbezpečnosti – test, s nímž si mohou firmy „změřit“ svou atraktivitu pro hackery.

Zdroj: O2

Zdroj: O2

Ve své B2B komunikaci se společnost O2 dlouhodobě zaměřuje na téma kyberbezpečnosti. Po kampani, jež loni v létě představila, co vše se může stát, když se kyberbezpečnost ve firmě podcení, a spuštění webu o2cybernews.cz nyní přichází s testem, v němž si mohou firmy nechat změřit svou atraktivitu pro hackery. 

„Již dříve jsme poskytli zákazníkům několik nástrojů, pomocí kterých si mohli zjistit, jestli jsou na tom ve firmě s kyberbezpečností dobře, nebo naopak. Ať už to je projekt www.digitalizujemefirmy.cz, kde firmy zjistí potenciál v oblasti digitalizace včetně kyberbezpečnosti, nebo analýza bezpečnosti stojící na datech od NÚKIB,“ popisuje Jana Gerle, manažerka B2B komunikace O2, a dodává: „Atraktivita firem je ale postavena na opačném principu. ‚Nedíváme’ se do firem, ale je to pohled z druhé strany – ze strany hackerů. Vycházíme z toho, že každá firma je ať už náhodou, nebo cíleně potenciálním terčem kyberútoků. A pokud je takový kyberútok úspěšný, bývá velmi často pro firmy fatální. Proto jsme se v rámci edukace rozhodli ukázat právě míru atraktivity firem pro hackery. To, že je firmy zajímají, je v podstatě jistota. Ale jak moc je právě výstupem tohoto dotazníku.“

Test vznikl ve spolupráci s oddělením kyberbezpečnosti O2, konkrétně s bezpečnostním ředitelem O2 Radkem Šichtancem a s produktovým specialistou na cyber security. Nejprve byla dána dohromady hlavní kritéria, která zvyšují šanci, že si hackeři nějaké firmy všimnou. Poté byl sestaven dotazník, který musel fungovat pro všechny, zejména pro firmy, které nemají vlastní oddělení bezpečnosti. 

Největší výzvou bylo přetvořit komplexnost tématu do jednoduchých otázek, kterým budou všichni rozumět. Pro odborníky může být dotazník až příliš zjednodušený, ale to bylo záměrem. Naším cílem je edukovat hlavně management malých i větších firem, že kyberbezpečnost je téma primárně pro ně – vedení. A bezpečnostní experti a IT jsou tady pro to, aby jim pomohli naplnit jejich záměr,“ vysvětluje Jana Gerle. 

Nyní bude test atraktivity firem komunikován prostřednictvím online a direct marketingových aktivit, součástí ale bude také jeho prezentace na konferencích, například na letošním Retail Summitu. 

Na přípravě testu se podílela agentura Boomerang, jež loni v létě vyhrála tendr ns konceptem „Kyberbezpečnost je záležitost managementu”. 

-stk-