Praha děkuje za pomoc uprchlíkům sochou Dobrovolnice

čtvrtek, 2. března 2023, 06:55 Aktuality, Reklama MediaGuru

Praha poděkovala všem dobrovolníkům, neziskovým organizacím i občanům za pomoc ukrajinským uprchlíkům sochou Dobrovolnice.

Socha Dobrovolnice bude po dobu dvou týdnů k vidění v jižní části Fantovy budovy pražského hlavního nádraží, zdroj: DDB.

Socha Dobrovolnice bude po dobu dvou týdnů k vidění v jižní části Fantovy budovy pražského hlavního nádraží, zdroj: DDB.

Zástupci hlavního města a dalších institucí v pátek 24. února, přesně rok od začátku války na Ukrajině, poděkovali všem dobrovolníkům, neziskovým organizacím a občanům, kteří již rok projevují solidaritu s ukrajinskými uprchlíky. Na pražském hlavním nádraží má tuto nezištnou pomoc připomenout i socha Dobrovolnice, kterou pro město vytvořila agentura DDB Prague ve spolupráci s Danielem Paulem. 

DDB navazuje na Příběhy vděčnosti, veřejnou výstavu portrétů od Alžběty Jungrové, která zachycuje osobní výpovědi ukrajinských uprchlíků i Pražanů, co se rozhodli pomáhat. Ta byla k vidění během minulého léta v různých částech metropole a měla za cíl ukázat Pražanům, že jejich pomoc má smysl a že si jí uprchlíci váží.

Praha děkuje kampaní Pražanům za pomoc uprchlíkům

úterý 21. června 2022

„Jsme rádi, že jsme opět mohli přinést řešení, jak projevit vděčnost těm, kteří si ji za svou pomoc tolik zaslouží. Hlavní nádraží je místem, kde tisíce uprchlíků nalezly pomoc, pochopení a útočiště nejen u organizací, ale i u obyčejných lidí. Proto jsme jako symbol pomoci a otevřeného přijetí navrhli zhmotnit jeden z výjevů, který zde byl k vidění prakticky denně, a tím byli dobrovolníci v reflexní vestě s cedulí v ruce,“ přibližuje Amila Hrustić Batovanja, kreativní ředitelka DDB Prague.

„Vážím si každého, komu nebyl osud lidí prchajících před tímto krutým válečným konfliktem lhostejný. A děkuji všem, kteří lidem v nouzi pomohli – od profesionálů ze všech složek integrovaného záchranného systému přes pracovníky neziskových organizací až po dobrovolníky z řad obyvatel Prahy i jiných měst. Dokázali, že masarykovské ideály humanity, které stály u zrodu naší republiky, nejsou přežité a žijí dál,“ uvádí pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Sochu Dobrovolnice v životní velikosti pro město realizoval multidisciplinární umělec Daniel Paul společně s Martinem Pečem. Dílo je vyrobené pomocí 3D tisku a je uměleckým ztvárněním mladé ženy z řad dobrovolníků, nemá reálný předobraz. Společně se zmíněnou výstavou fotografií je k vidění v jižní části Fantovy budovy, a to po dobu dvou týdnů. Z hlavního nádraží se pak socha Dobrovolnice přesune do pražského Centra následné podpory uprchlíkům a pak na další místa, kde bude pomoc Ukrajině připomínat dál.

-stk-