TikTok se v Česku blíží k 2,5 milionům, chystá další cílení

úterý, 21. března 2023, 07:25 Internet & Mobil MediaGuru

Reklamní komunikace na TikToku pomůže se zvýšením zásahu kampaně i s nastolováním trendů, zaznělo na prvním setkání TikTok MasterClass na českém trhu.

Setkání Business MasterClass v Praze, zdroj: MediaGuru.cz

Setkání Business MasterClass v Praze, zdroj: MediaGuru.cz

Průměrný počet měsíčních aktivních uživatelů sítě TikTok představuje v Česku 2,4 milionů a jejich počet rychle roste. Za další dva měsíce se může dostat i na 2,6 milionů měsíčních uživatelů, zaznělo na vůbec prvním odborném eventu TikToku v Česku nazvaném TikTok MasterClass, který pořádala středoevropská centrála TikToku ve spolupráci s místním partnerem, společností Business Factory. 

„TikTok se sice označuje jako sociální síť, ale má blíž k zábavním platformám typu Netflixu nebo YouTube. Pro TikTok je úspěch, že na americkém a britském trhu vykazuje delší čas strávený, než kolik uživatelé tráví na YouTube,“ řekl účastníkům setkání Oleh Polovko, partnership manager TikToku pro střední Evropu. Průměrný čas, kteří čeští uživatelé denně na TikToku stráví, představuje aktuálně 80 minut. Už neplatí, že TikTok je platformou pro nejmladší publikum, 80 % uživatelů je starších 18 let.

Reklamní komunikace na TikToku je postavena na síle komunity. „Věříme, že dokážeme změnit kulturu. Například knižní komunita booktook mění vnímání mladých lidí ke čtení a díky ní začínají mladí lidé více číst,“ nastínil. Snahou platformy je letos na českém trhu zlepšit optimalizaci a cílení reklamy. Zatím je možné cílit pouze na celou Českou republiku, ale postupně přibývají možnosti cílení podle měst a poštovních směrovacích čísel. Záměrem je také vytvořit z TikToku místo pro prémiovou reklamu i aukční prodej, důraz se má klást na „bezpečnost značky“ a na výkon. TikTok má být ke komerční komunikaci příznivý, až 74 % uživatelů podle výzkumu Kantar uvedlo, že jim nevadí sledovat na TikToku reklamu.       

Reklamní formáty se TikTok snaží zjednodušit, nejprémiovějším formátem pro brand awarness je formát Top View CPM, což je první reklamní formát, který uživatelé na TikToku uvidí. Nedávno platforma uvedla možnost nákupu na zásah a frekvenci díky formátu Top Feed, kdy mohou klienti při fixní ceně nastavovat velikost zásahu a počet zhlédnutých impresí. Naopak končí Branded Hashtag Challenge, díky které mohly značky vyzývat ostatní k opakování nějaké činnosti.

Piotr Zurkowski, agency partnership manager TikToku pro CEE, dodal, že podstatou komerční komunikace na TikToku jsou sdělení přes „celou obrazovku“, vertikální a s využitím zvuku. „TikTok vytváří trendy, má velkou sílu. Je to platforma otevřená a participační,“ zmínil.

Podle Tomáše Jakala z partnerské společnosti Business Factory, která pro TikTok zajišťuje prodej reklamy, je výhodou TikToku i to, že se jeho uživatelé jen málo překrývají s uživateli jiných sociálních sítí, především Facebooku a Istagramu, a je tak možné navýšit kampaní na TikToku zásah komunikace. Například kampaň pro elektronické koloběžky Sencor přinesla jen na TikToku 49 mil. zhlédnutí videí a 39 tisíc sledujících. I díky tomu pomohla k tomu, aby se značka stala ve své hlavní sezóně jedničkou v segmentu.

TikTok také umožňuje využívat aukčních kampaní, do kterých lze zapojovat i videa delší než 60 vteřin. Aukční model popisuje Maciek Baranek, client solutions manager CEE, jako flexibilní ve smyslu monitoringu, optimalizace, cílení, rozpočtu a relevanci. „V aukčním modelu je možné přesněji cílit a je nákladově efektivní,“ uvedl. Cílit lze vedle věku, pohlaví, jazyka mimo jiné také na hashtagy a chování a zájmy. Důležitou roli ale také hraje i optimalizace na maximální zásah a návštěvy cílové URL, a to nejen podle počtu prokliků, ale i jejího načtení. 

Jako na každé platformě je i na TikToku rozhodující kreativa. Joanna Nowak, creative strategist CEE, doporučuje, aby reklamní sdělení na TikToku zaujímala vždy celou obrazovku (poměr 9:16), aby byla natočena ve vysoké kvalitě rozlišení, snažila se vyprávět příběh, pracovala se zvukem, byla spíš kratší (v délce 21-34 vteřin), využívala efektů, pracovala s trendy nebo se snažila zapojovat komunitu.   

TikTok se celosvětově ocitl pod politickým tlakem kvůli vlastnictví čínskou společností Bytedance. Zástupci TikToku ale poukazují na nepochopení a říkají, že Bytedance je z 60 % vlastněna globálními institucionálními investory a datová centra spravující informace o evropských uživatelích se nacházejí na území Evropy. Zároveň jde o platformu, která na reklamním trhu rychle roste a zaznamenává až 50% nárůst reklamních příjmů.

-mav-