AKA: Hodinové sazby v komunikaci vzrostly o 7,3 %

čtvrtek, 27. dubna 2023, 21:30 Výzkum MediaGuru

Pro rok 2023 vzrostly hodinové sazby v oboru komunikace meziročně 2022 o 7,3 %.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Podle letošního průzkumu hodinových sazeb v oboru, který pravidelně realizuje Asociace komunikačních agentur (AKA), vzrostly letos meziročně sazby o 7,3 %. Průměrné ceny na trhu komunikačních agentur tak stále nepatrně rostou, a to ve všech oblastech.

Hlavní příčinou zvýšení sazeb je pokračující inflace vstupů, zejména ceny práce, energií a materiálů na reklamní produkci. „Agentury i nadále masivně investují do zlepšování kvality svých služeb, implementace nových technologií a vzdělávání pracovníků. Tyto náklady však pokrývají převážně ze svých rezerv,“ dodává Kateřina Hrubešová, ředitelka AKA.

Výsledky průzkumu hodinových sazeb jsou k dispozici na webu AKA. Sazby slouží ke zhodnocení práce v režimu Delivery Service (běžná obsluha klienta), nikoli k ohodnocení kreativní a strategické práce agentury. „Pro tvůrčí a strategickou činnost agentur s vysokou přidanou hodnotou doporučujeme využít spíše hodnocení metodou Value Based Pricing bez využití hodinových sazeb, tedy hodnocení odvozené od hodnoty vnímané klientem,“ upozorňuje Lucie Češpivová, členka prezidia AKA. 

Průzkum AKA je zcela nezávazným statistickým přehledem vzešlým z dotazníkového šetření a netvoří doporučení, metodiku ani závazný postup k stanovení výše odměny agenturních profesí. Autor neodpovídá za jakékoliv využití dat z průzkumu třetími stranami.

-stk-