Big Boy: Chceme být blíž aktivním lidem

pátek, 5. května 2023, 06:55 Marketing Kateřina Straková

Aktuálně našimi produkty pokrýváme zejména snídaně a svačiny, naší ambicí je dostat se i do dalších fází dne, říká zakladatel značky Big Boy Alex Koníček.

Alex Koníček, zakladatel značky Big Boy, zdroj: Big Boy

Alex Koníček, zakladatel značky Big Boy, zdroj: Big Boy

Big Boy, značka ořechových krémů, tyčinek, proteinových kaší či nápojů, má za sebou náročný rok. Válka na Ukrajině a energetická krize totiž ovlivnila spotřebitelskou náladu, která nebyla příliš nakloněna k nákupu „požitků“.Přišli jsme sice o pár zakázek, ale výsledky byly nakonec jen lehce pod rokem 2021, tedy obrat okolo 100 milionů,“ říká její zakladatel Alex Koníček.

I přes nepřízeň okolností uvedla Big Boy několik novinek  – nedávno představila proteinové nápoje a croissanty, v květnu plánuje nové formáty vybraných produktů v hliníkové tubě. I nadále chce rozšiřovat fitness produkty. „Chceme být blíže aktivním lidem, kteří cvičí, snaží se snížit, nebo naopak nabrat váhu,“ vysvětluje Koníček.  

V marketingové komunikaci chystá větší kampaň na YouTube, s níž si chce otestovat i potenciál televize. Prezentovat se bude také více prostřednictvím PR aktivit a na profesní síti LinkedIn. Ještě letos plánuje otevřít i svou první kamennou prodejnu, pravděpodobně na pražském Andělu. Více se dočtete v následujícím rozhovoru.  

Big Boy je na trhu od roku 2016. Jak hodnotíte loňský rok, který byl poznamenán energetickou krizí i zdražováním vstupů?

Rok 2022 byl nejnáročnějším rokem v historii Big Boy. Naši zákazníci sice apriori neřeší příliš cenu výrobků, ale jsou velmi citliví na externí vlivy. Válka a její následky jsou zdrojem strachu a atmosféry, ve které se spíše řeší, jak se připravit na krizi a není ta správná nálada na nákupy „požitků“. Zorganizovali jsme velkou kampaň, díky které se podařilo pro organizaci Člověk v tísni získat 365 000 korun. Válkou zasažené Ukrajině jsme pomáhali i formou hmotných darů, tedy našich výrobků. Přišli jsme sice o pár zakázek, ale výsledky byly nakonec jen lehce pod rokem 2021, tedy obrat okolo 100 milionů. Na druhou stranu jsme se velmi dynamicky rozvíjeli, uvedli na trh naše nejoblíbenější produkty – Big Rafael a Big Bueno – a zrealizovali úspěšnou podzimní kampaň, zaměřenou na firemní dárky, o které je čím dál větší zájem.

Jaké příležitosti ke konzumaci se snažíte se svým sortimentem oslovit? A chcete svou nabídku rozšiřovat?

Aktuálně našimi produkty pokrýváme zejména snídaně a svačiny, naší ambicí je dostat se i do dalších fází dne našich zákazníků. Snažíme se naplnit v podstatě celý jejich den. Slané krémy k masu, tyčinky k odpolední svačině, proteinové výrobky po sportu. Právě oblast fitness produktů plánujeme v letošním roce posílit a rozšířit. Chceme být blíže aktivním lidem, kteří cvičí, snaží se snížit, nebo naopak nabrat váhu.

Naši zákazníci sice apriori neřeší příliš cenu výrobků, ale jsou velmi citliví na externí vlivy.

Alex Koníček

K máslům, kaším, granole, oříškům či tyčinkám jste nedávno přidali i proteinové nápoje. Jaké mají zatím ohlas?  

Na komplexní zhodnocení je ještě brzy, novinky jsou na trhu sotva pár týdnů. Nicméně vidíme, že zákazníky tento segment zaujal, protein BigRafael je aktuálně mezi našimi nejprodávanějšími produkty. Jak jsem zmínil, budeme naši nabídku rozšiřovat. Přidali jsme například skvělé proteinové croissanty. 

Hodláte sortiment i nadále rozšiřovat nad rámec fitness produktů? O co například?  

Vedle fitness produktů chystáme celou řadu dalších novinek. Patří mezi ně například tuby, které plánujeme uvést na trh v květnu. Jde o pohodlnou možnost konzumace, ne vždy máte po ruce lžičku, navíc menší balení, které spotřebuje zákazník rychleji. Hliníková tuba je plně recyklovatelná a je velmi praktická na cestování. 

Dále připravujeme jako obvykle sezónní limitky, například banány v čokoládě nebo krém Darth Brownie pro fanoušky Star Wars. Pracujeme také na vývoji nové řady výrobků vhodných pro děti, které budou spojeny s populárními postavičkami Bob&Bobek. Přes léto na druhou stranu zastavujeme prodej dražovaných produktů, protože bychom nedokázali ve vysokých teplotách garantovat zákazníkům optimální kvalitu při dodání.

Chceme se také ještě víc přiblížit zákazníkům v online prostředí, proto připravujeme větší YouTube kampaň.

Alex Koníček

Co letos plánujete v marketingu?

Podílíme se na několika zajímavých eventech, aktuálně se blíží tenisový Prague Open na Štvanici, kde se budeme prezentovat. Chceme se také ještě víc přiblížit zákazníkům v online prostředí, proto připravujeme větší YouTube kampaň. Tuto sociální síť jsme zatím trochu opomíjeli a nevyužili jsme její potenciál. To bychom měli už letos na podzim napravit. Chystáme projekt s názvem Bigcast, na podrobnější info si ale ještě budete muset počkat. Chceme více cílit na mladší populaci a motivovat ji, aby se stravovala zdravěji.  

Na jaké období v roce se marketingově soustředíte? 

Hlavní naší sezonou je tradičně podzim, konkrétně období od září do prosince. 

Loni jste se zmínil, že tento rok chcete rozšířit mediamix o televizní reklamu. Platí to? A pokud ano, kdy ji chcete nasadit?

Právě nyní toto téma velmi řešíme. Rozhodli jsme si otestovat publikum na YouTube, protože až 40% uživatelů sleduje YouTube kanály právě na televizi. Podle toho se pak rozhodneme co dále. 

Jaké mediatypy chcete dále vyzkoušet?  

Kromě toho, co jsem uvedl, budeme pokračovat i v PR komunikaci ve spolupráci s agenturou E-centrum, se kterou jsme začali na podzim, kdy jsme zrealizovali i naši první tiskovou konferenci. Plánujeme posílit i Linkedin, kde chceme ukázat „vnitřek firmy“, výrobu, jak pracujeme a co vyvíjíme.

Na sociálních sítích se spojujete i s influencerkami, například s Kamilou Šikl nebo Taťánou Židekovou. Budete řady svých influencerů rozšiřovat, například o muže?

Je to určitě v plánu, obě jmenované influencerky doplní další, jednáme s opravdu velkými jmény, ale ještě nechci moc prozrazovat. Kamila i Taťána jsou naše stálice, se vzájemnou spoluprácí jsme velmi spokojeni a budeme ji nadále rozvíjet.

Kamennou prodejnu otevřeme ještě letos, ladí se poslední detaily

Alex Koníček

Kdy chcete otevřít svou kamennou prodejnu? Už víte, kde by se mohla nacházet?  

Otevřeme ji ještě letos, ladí se poslední detaily. Pravděpodobně nás najdete na Andělu, určitě budeme naše fanoušky o otevření včas informovat. 

Jaké další novinky chystáte?  

Spoustu věcí jsem už zmínil – tuby, rozšíření sportovního programu nebo sezonní limitky. Navíc na léto připravujeme pitný program, tedy karnitin drinky bez cukru, zatím ve dvou příchutích. Pro grilovací sezonu chystáme netradiční slané krémy, které jsou ideální k masu i zelenině. A na podzim už se pomalu začne pracovat na novém adventním kalendáři a vánočních specialitách.