LinkedIn chce více personalizovat obsah

neděle, 9. dubna 2023, 08:00 Internet & Mobil MediaGuru

Doporučovací algoritmy mají mít na profesní sociální síti ještě větší význam. Ovlivní to podobu kanálu příspěvků i vyhledávání.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Provozovatelé LinkedInu stále více zapojují do fungování sociální sítě „umělou inteligenci“, aby její uživatelé dostávali obsah na míru. Nedávno firma na svém blogu představila několik novinek, které mají potenciál značně ovlivnit, co kdo na LinkedIn vidí. Stále menší váhu mají v tomto směru chronologicky řazené příspěvky od sledovaných účtů. „Abychom vám pomohli najít více relevantního obsahu, o kterém byste se jinak nemuseli dozvědět, v kanálu příspěvků testujeme takzvané Doporučované posty. Ty zohledňují, jaká jsou aktuální žhavá témata diskuzí mezi profesionály z vašeho oboru,“ popisuje na blogu LinkedInu produktový ředitel firmy Tomer Cohen. Doporučovací algoritmus má zohledňovat dosavadní způsob interakce konkrétního uživatele na sociální síti.

Nejde o jediný experiment s podobou newsfeedu. LinkedIn do něj plánuje vkládat ještě další obsah, který by se jinak k očím uživatele jen těžko dostal přes standardní chronologicky řazený feed. „Pokud někdo z vašich kontaktů olajkuje nebo okomentuje post, tak ten příspěvek zobrazíme i vám – za předpokladu, že je pro vás relevantní. To znamená, že vám pomůže rozšířit si okruh profesních znalostí nebo dovedností,“ popsal Cohen. K personalizovanější podobně LinkedIn však půjde dojít i negativní cestou, tedy na základě stanovení toho, co pro uživatele naopak důležité není. Profesní síť jim dává k dispozici i tlačítko „X“ u každého z příspěvků na signalizaci toho, jaký typ obsahu naopak vídat nechtějí.

Zdroj: LinkedIn

Zdroj: LinkedIn

Novinky zaznamenají i uživatelé, kteří jinak na personalizaci moc spoléhat nechtějí a raději si nové střípky informací v rámci LinkedIn dohledávají sami. Sekce Hledat má rovněž projít úpravou a nabízet co nejširší záběr toho, co může sociální síť nabídnout: newslettery, dlouhé příspěvky ostatních expertů, skupiny, kurzy, eventy a další formáty. Ve světě sociálních sítí sice nejde o převratné novinky, v případě LinkedInu však může být leckdo překvapen, že platforma jde cestou většího důrazu na doporučovací algoritmy až nyní.

Novinky na profesní síti jsou nicméně v souladu se dvěma silnými digitálními trendy. V první řadě jde o snahu uživatelům zprostředkovávat primárně obsah, který je baví, namísto toho, který tvoří jejich přátelé. Zdánlivě banální a vágní poučka se třeba v případě TikToku zhmotnila v masivní globální úspěch, který se různými cestami snaží napodobit i ostatní platformy. Čínská aplikace uspěla mimo jiné kvůli tomu, že nebere při doporučování videí v potaz sociální bublinu uživatele, ale „jen“ to, zda ho konkrétní klipy baví. Princip zkouší uplatnit například také Twitter. Mikroblogovací služba po převzetí Elonem Muskem nabízí snadné přepínání mezi dvěma různými verzemi timeline: chronologické a pak té, kterou tvoří i tweety od lidí mimo okruh sledovaných účtů.

Druhý trend představuje rozmach jazykových modelů typu ChatGPT, jehož vývoj finančně podpořil mimo jiné i Microsoft, mateřská firma LinkedInu. Jak síť nedávno oznámila „umělá inteligence“ (o něco přesněji řečeno spíše statistický algoritmus) má uživatelům pomáhat mimo jiné s kreativním vyplňováním svých profilů. Pokud se LinkedIn domnívá, že algoritmy mohou lidem předvyplnit profesní životopis, pak by vypadalo zvláštně, pokud by na stejné sociální síti nezvládaly seřadit newsfeed.

-riv-